WHO/BŚ: 400 mln ludzi na świecie bez dostępu do świadczeń medycznych

PAP
opublikowano: 13-06-2015, 11:09

Co najmniej 400 mln ludzi na całym świecie nie ma dostępu do tak podstawowych świadczeń medycznych, jak opieka nad kobietą w ciąży, szczepienia dzieci, leczenie gruźlicy, a nawet do wody pitnej - wynika z piątkowego raportu WHO i Banku Światowego.

"Ten raport to dzwonek alarmowy. Wynika z niego, że daleko jest do powszechnej opieki medycznej" - napisał w komunikacie Tim Evans, dyrektor departamentu zdrowia i ludności Banku Światowego, odnosząc się do raportu zatytułowanego "Powszechne ubezpieczenia zdrowotne".

"Musimy poszerzyć dostęp do opieki i chronić najbiedniejszych z uwagi na wydatki na ochronę zdrowia, które powodują dotkliwe dla nich trudności finansowe" - dodał.

Według Banku Światowego raport ten, pierwszy oceniający usługi zdrowotne w 37 krajach w latach 2002-2012, wykazuje, że 6 procent mieszkańców badanych krajów żyje w skrajnym ubóstwie i dysponuje dziennie jedynie kwotą 1,25 dolara, gdyż opłacają oni koszty opieki zdrowotnej.

"Tak wysoki wskaźnik pauperyzacji osłabia nasz cel, jakim jest wyeliminowanie skrajnego ubóstwa" - napisał Kaushik Basu, główny ekonomista Banku Światowego.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Bank Światowy zalecają, aby kraje realizowały cel, jakim jest powszechny dostęp do opieki zdrowotnej dla co najmniej 80 procent populacji; ponadto "każdy powinien być wolny od konieczności płacenia na służbę zdrowia znacznych sum, które doprowadzają do jego ubóstwa".

Raport sugeruje, że powszechne ubezpieczenie zdrowotne jest celem osiągalnym; wykazuje też, że poczyniono postępy w tym kierunku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane