Wiadomość o pandzie w ciąży wywołała wzrost kursu spółki o 29 proc.

opublikowano: 04-06-2021, 07:56

Akcje operatora chińskich restauracji w Tokio mocno drożały po tym jak lokalne media poinformowały o możliwości narodzin pandy w miejscowym ZOO, co może zapowiadać znaczący wzrost ruchu w jego lokalach.

Akcje Totenko Co. drożały w piątek nawet o 29 proc., najmocniej od prawie 4 lat, po tym jak lokalna stacja FNN poinformowała, że Shin Shin, panda wielka z tokijskiego ogrodu zoologicznego Ueno może być w ciąży. Po doniesieniach o 11 proc. drożała także spóka Seiyoken, która również ma restaurację w pobliżu ogrodu zoologicznego. Handel akcjami spółki był ponad pięciokrotnie większy od średniego z trzech ostatnich miesięcy.

Skok notowań akcji spółek gastronomicznych po doniesieniach dotyczących pand nie jest niczym nowym na japońskiej giełdzie. W lutym 2017 roku akcje Totenko drożały mocno po tym jak media poinformowały o zbliżeniu samca i samicy z tokijskiego ZOO, a potem ponownie w czerwcu po wiadomości o narodzinach pandy. Wcześniej w 2013 roku akcje restauratora mocno drożały po doniesieniach o możliwej ciąży Shin Shin, a następnie wyraźnie taniały kiedy ZOO ogłosiło, że tak nie jest.

Piątkowe doniesienia o ciąży Shin Shin pojawiły się w momencie otwarcia ogrodu zoologicznego Ueno, który był zamknięty od grudnia z powodu pandemii. Odwiedziny nadal ograniczone są do 2 tys. osób dziennie. Pandy uważane są za główną atrakcję ZOO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane