Wiadomości TVP: Kolejny dokument w sprawie inwestycji PZU w fundusz Kasa 2

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-02-2006, 21:50

Połowa z 2 mld zł, które PZU zainwestowało w fundusz Skarbiec Kasa 2, prowadzony przez Skarbiec TFI, ulokowane zostały na koncie w BIG Banku Gdańskim - wynika z poufnego dokumentu, do którego dotarły "Wiadomości" TVP.

Połowa z 2 mld zł, które PZU zainwestowało w fundusz Skarbiec Kasa 2, prowadzony przez Skarbiec TFI, ulokowane zostały na koncie w BIG Banku Gdańskim - wynika z poufnego dokumentu, do którego dotarły "Wiadomości" TVP.

Jak powiedział cytowany we wtorek wieczorem przez TVP Janusz Dobrosz (LPR), "dokładnie tyle (1 mld zł - PAP) zapłacił BIG Bank Gdański za 10 proc. akcji PZU SA".

BIG BG (obecnie Bank Millennium) w 1999 r. wspólnie z Eureko, kupiło 30 proc. akcji PZU za 3 mld zł.

Poufny dokument dyrektora biura inwestycji finansowych PZU, to informacja dla zarządu spółki o tym, że połowa pieniędzy (1 mld zł) jakie trafiły do Skarbca została ulokowana na koncie w BIG Banku Gdańskim.

Chodzi o transakcje, przy pomocy której PZU zainwestowało kwotę 2 mld zł w fundusz Skarbiec Kasa 2 TFI. Ujawnił to były minister skarbu Andrzej Chronowski na początku 2005 roku podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu. Jego zdaniem, inwestycja ta miała na celu sfinansowanie przejęcia PZU przez Eureko "za pieniądze PZU".

Jak poinformowały "Wiadomości", dzięki tym pieniądzom BIG Bank BG odzyskał płynność finansową. Uchroniło to bank przed upadłością. Dlatego prokuratura sprawdza dokument, do którego dotarły "Wiadomości". Jak powiedział cytowany w "Wiadomościach" prokurator krajowy Janusz Kaczmarek, prace nad tym mają być zakończone w ciągu dwóch-trzech miesięcy.

W czerwcu, zeznając przed sejmową komisją śledczą ds. zbadania prywatyzacji PZU, b. prezes PZU Jerzy Zdrzałka oświadczył, że PZU nie zostało kupione za pieniądze PZU, a on podczas swojej pracy w spółce działał w jej interesie (Zdrzałka był prezesem PZU od czerwca 2000 do stycznia 2001 r.). Zapewnił też, że nie wiedział o takiej transakcji.

W poniedziałek Sąd Okręgowy oddalił pozew  Jerzego Zdrzałki. Były prezesa PZU domagał się przeprosin od Chronowskiego, który powiedział, że PZU kupione zostało za pieniądze PZU.

Fundusz Kasa 2 był funduszem rynku pieniężnego i inwestował w papiery skarbowe. Ze względu na rozwiązania podatkowe w 2000 roku, zyski z inwestycji w fundusz były niżej opodatkowane niż zyski z bezpośrednich inwestycji w papiery skarbowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane