Wiadomości z Ameryki przeszkadzają indeksom

Artur Szymański
28-03-2007, 00:00

Indeksy warszawskiej giełdy już drugą sesję z kolei kończą na poziomie niższym od otwarcia. I po raz drugi winne są informacje z USA. W poniedziałek spadek na finiszu notowań w Warszawie wywołały słabe dane z rynku nieruchomości. We wtorek nastroje pogorszyła niższa od prognozowanej wartość wskaźnika zaufania konsumentów.

Wtorek co prawda zakończył się na plusie, ale nie tak dużym, jak można było się spodziewać na początku sesji. WIG20 zyskał zaledwie 0,45 proc., choć na początku dnia zwyżkował o 1,7 proc. Na kiepski początek sesji w USA gracze szykowali się już na kilka godzin przed jej rozpoczęciem. Kontrakty terminowe w Stanach traciły na wartości po tym jak Lennar Corp., największa amerykańska spółka budowlana, podał kiepskie wyniki z I kwartału roku obrachunkowego i zapowiedziała, że nie wypełni prognozy na 2007 r.

O godzinie 16.00 inwestorów dobił marcowy odczyt wskaźnika zaufania konsumentów podawanego przez Conference Board. Spodziewano się spadku do 109 pkt z 112,5 pkt w lutym. Rzeczywistość okazała się mniej łaskawa. Wartość wskaźnika to 107,2 pkt. Indeksy giełdy przy Wall Street zareagowały około 0,5-procentową zniżką, co oczywiście ochłodziło koniunkturę na rynkach europejskich. Na zamknięciu notowań na GPW zastały indeksy blisko dziennych minimów.

Na razie nie ma się czym niepokoić. Obroty akcjami największych spółek wyniosły 970 mln zł, co jak na ostatnie tygodnie jest wartością umiarkowaną. Ponadto byki mają za plecami poważne wsparcie w postaci rozległej luki hossy 3411-3464 pkt. Musiałoby dojść do niespodziewanego tąpnięcia na globalnym rynku akcji, by luka została zakryta w jeden dzień. Tąpnięcia na miarę tego sprzed miesiąca.

Artur Szymański

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wiadomości z Ameryki przeszkadzają indeksom