Wiara w samochody i nieruchomości

Beata Tomaszkiewicz
30-12-2003, 00:00

Spółka przekonuje, że mimo zmian podatkowych leasing aut nie straci na popularności. Ma już też na oku nowy segment rynku.

Ten rok Raiffeisen Leasing spodziewa się zamknąć rekordowym wzrostem aktywów.

— Sądzimy, że na koniec 2003 r. nasze aktywa wyniosą około 1 mld zł. Będzie to o 60 proc. więcej niż na koniec ubiegłego roku — mówi Arkadiusz Etryk, prezes Raiffeisen Leasing.

W tym roku największą popularnością wśród przedsiębiorstw cieszyły się samochody. Ich leasing jest o 70 proc. wyższy niż przed rokiem. Dobrze sprzedają się także inne pojazdy. Dzięki temu spółka osiągnęła 13-proc. udział w rynku środków transportu drogowego, co daje jej drugie miejsce po Europejskim Funduszu Leasingowym.

Zarząd Raiffeisen Leasing nie podziela obaw konkurencji, która z powodu zmian przepisów podatkowych obawia się dużego załamania na rynku leasingu samochodów osobowych.

— Sądzę, że auta zarówno osobowe, jak i dostawcze nadal będą cieszyły się popularnością, choć dynamika przyrostu aktywów może już nie być tak duża, jak w tym roku. Sądzimy, że w naszej firmie może wynieść około 30 proc. — mówi Arkadiusz Etryk.

Spółka spodziewa się większego zainteresowania firm maszynami i urządzeniami.

— Wzrost leasingu maszyn i urządzeń będzie spowodowany wzrostem gospodarczym, co pozytywnie odbije się na kondycji małych i średnich przedsiębiorstw — uważa Arkadiusz Etryk.

Raiffeisen Leasing widzi jeszcze duże możliwości rozwoju na tym rynku. Jego udział w nim wynosi około 5 proc., co daje mu dopiero 10. pozycję.

— Jestem przekonany, że w najbliższych latach znaczenia zacznie nabierać także leasing nieruchomości — podkreśla Arkadiusz Etryk.

Jego spółka zamierza wejść na ten rynek w przyszłym roku.

Do tej pory leasing nieruchomości prowadziło tylko pięć firm na 30 zrzeszonych w Związek Przedsiębiorstw Leasingowych, z czego ING Leasing, BEL Leasing i BE CA Leasing miały w nim dominujący udział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wiara w samochody i nieruchomości