Wiarygodny wskaźnik poziomu cen

Jarosław Mikołaj Skoczeń
opublikowano: 21-04-2009, 00:00

Ceny transakcyjne to najbardziej wiarygodny wskaźnik obrazujący aktualną sytuację na rynku mieszkaniowym.

Kwotę, na którą godzą się obie strony transakcji, można traktować jako odzwierciedlenie rzeczywistej wartości rynkowej nieruchomości, w odróżnieniu od ceny ofertowej, która prezentuje wyłącznie wartość oczekiwaną przez sprzedającego i często ma niewiele wspólnegao z realiami rynkowymi. Z tego względu występują bardzo duże różnice między cenami ofertowymi, a transakcyjnymi.

W zdecydowanej większości przypadków kupującemu udaje się, zazwyczaj w toku negocjacji, utargować większą lub mniejszą kwotę rabatu. Dlatego po zsumowaniu wyników zbiorczych ciężko jest znaleźć dzielnicę, w której poziomy cen transakcyjnych nie byłyby niższe od ofertowych, przynajmniej o kilkaset złotych w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania.

Przedstawiony materiał wyraźnie pokazuje również,

jakie ceny akceptują kupujący w poszczególnych rejonach Warszawy. Ciekawe byłoby także prześledzenie liczby zawieranych transakcji, w celu poznania atrakcyjności poszczególnych rejonów miasta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Mikołaj Skoczeń

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu