Wiatrakom rosną obroty po kryzysie

Rafał Białkowski
opublikowano: 09-08-2010, 00:00

Po tąpnięciu z 2009 r. szczeciński KK-Electronic złapał wiatr w żagle. Od stycznia przyjął do pracy już sto osób.

Po tąpnięciu z 2009 r. szczeciński KK-Electronic złapał wiatr w żagle. Od stycznia przyjął do pracy już sto osób.

To będzie udany rok dla KK-Electronic, zachodniopomorskiej gazeli "Pulsu Biznesu" (13. miejsce w województwie), która produkuje systemy sterowania dla energetyki (m.in. wiatrowej) i przemysłu.

— Początek tego roku przyniósł wyraźne ożywienie, co przełożyło się na wzrost przychodów. To pocieszające, bo ubiegłoroczny kryzys negatywnie wpłynął na zamówienia i wynik finansowy. Najgorszy był czwarty kwartał — opowiada Przemysław Szczepaniak, dyrektor szczecińskiego KK-Electronic, należącego do duńskiej KK-Group.

Prognozy na cały 2010 r. są bardzo obiecujące.

— Przychody zwiększą się o ponad 22 proc. wobec 2009 i 15 proc. wobec 2008 r. — mówi Przemysław Szczepaniak.

W 2008 r. przychody sięgnęły 21,3 mln zł, przy zysku netto na poziomie 5 mln zł.

Dobre perspektywy KK-Electronic to zasługa rosnącego znaczenia energii odnawialnej na świecie. Głównymi odbiorcami systemów sterowania ze Szczecina są klienci z Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, a nawet Chin i Korei Południowej. Polska pozostaje daleko w tyle.

— Co prawda nasze wyroby już trafiają do kraju, ale w niewielkiej liczbie i nie bezpośrednio — mówi Przemysław Szczepaniak.

Systemy montowane są za granicą w turbinach i dopiero wraz z nimi jadą do Polski.

Dzięki wzrostowi zamówień ze świata firma przez pierwsze sześć miesięcy roku systematycznie przyjmowała nowych pracowników — w sumie około setki.

— Obecnie zatrudniamy 320 osób, a na koniec roku chcemy mieć 400 pracowników — mówi Przemysław Szczepaniak.

KK-Electronic zainwestuje w nowe maszyny i sprzęt do magazynu, ale nie tylko.

— Chcemy także zwiększyć nakłady na szkolenia pracowników, aby podnieść kompetencje i efektywność pracy — dodaje dyrektor zakładu KK-Electronic.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Białkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy