WIB o przyczynach słabego wykorzystania środków z UE przez MŚP

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-02-2006, 18:47

Małe firmy najczęściej nie ubiegają się o środki z UE ze względu na niespełnienie kryteriów formalnych i finansowych (36 proc. przypadków) i zbyt skomplikowane procedury (28,5 proc. przypadków) - wynika z badań Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) i Centrum Badań Marketingowych Indicator.

Małe firmy najczęściej nie ubiegają się o środki z UE ze względu na niespełnienie kryteriów formalnych i finansowych (36 proc. przypadków) i zbyt skomplikowane procedury (28,5 proc. przypadków) - wynika z badań Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) i Centrum Badań Marketingowych Indicator.

    Wyniki badań zostały przedstawione w środę podczas V Forum Korporacyjnego Związku Banków Polskich (ZBP) "Banki i Przedsiębiorcy". Forum poświęcone było współpracy biznesu i sektora bankowego w procesie pozyskiwania przez polskie firmy dofinansowania z UE do realizowanych projektów.

    Z badań wynika, że 22,8 proc. ankietowanych małych firm (do 3,6 mln zł obrotów rocznie) nie ubiega się o wsparcie z UE, ponieważ nie wierzy, że uzyska takie wsparcie; 22,3 proc. uważa, że nie posiada dostatecznej wiedzy na temat pozyskiwania finansowania z Unii; 18,9 proc. jest zdania, że tego typu działania są nieopłacalne (np. ze względu na formalizację procedur, dodatkowe koszty doradztwa itp.).

    Jedna trzecia (33,6 proc.) badanych średnich firm (od 3,6 mln zł do 30 mln zł obrotów rocznych) jest zdania, że procedury ubiegania się o unijne wsparcie są zbyt skomplikowane. Ok. 32,2 proc. tych firm nie ubiega się o pieniądze z UE, ponieważ nie spełnia kryteriów. Wśród powodów braku zainteresowania środkami z UE, przedsiębiorcy wymienili także: brak wiary w sukces (26 proc. odpowiedzi), nieopłacalność przedsięwzięcia (21,6 proc.) i niedostatek wiedzy (13 proc.).

    Około 40 proc. firm sektora MŚP potwierdza, że banki oferują przedsiębiorcom ubiegającym się o środki z funduszy UE pomoc doradczą i wsparcie (41,8 proc. małych i 41,3 proc. średnich firm). Blisko jedna trzecia małych (30 proc.) i ok. jednej czwartej  średnich firm (24,3 proc.) uważa, że banki są aktywne i zachęcają do korzystania z funduszy europejskich.

    Znaczenie banków w pozyskiwaniu funduszy z UE ma znacznie bardziej marginalną rolę dla dużych (powyżej 30 mln zł obrotów rocznie) i wielkich firm (powyżej 500 mln zł obrotów rocznie).

    Dla 17 proc. ankietowanych dużych firm i aż 64 proc. wielkich firm, bank nie ma żadnego wpływu na pozyskiwanie pieniędzy z UE. Dużą rolę w tym procesie przypisuje bankom natomiast 31 proc. dużych i 28,6 proc. wielkich firm.

    Jak poinformował prezes WIB Andrzej Lech, zaprezentowane wyniki badań dotyczą 600 małych i 600 średnich firm (ankietowanych na przełomie stycznia i lutego 2005 r.) oraz 408 dużych i 92 wielkich przedsiębiorstw (ankietowanych w grudniu 2005 r.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / WIB o przyczynach słabego wykorzystania środków z UE przez MŚP