Wiceminister energii: ceny energii z rynku hurtowego nie przekładają się na rynek detaliczny

  • PAP
opublikowano: 13-06-2019, 13:10

Ceny energii elektrycznej z rynku hurtowego nie przekładają się na rynek detaliczny, powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. Dodał, że trzeba zadbać o to, aby rynek hurtowy nie był zakłócany np. przez zmowy cenowe.

Zaznaczył, że porównanie międzynarodowe pokazuje, że hurtowe realne ceny energii elektrycznej na rynkach Unii są wyższe niż w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Rosji, ale niższe niż w Chinach, Japonii, Brazylii i Turcji. "Porównując Polskę z innymi państwami europejskimi, nasz rynek hurtowy wypada dość dobrze" - wskazał.

Zaznaczył, że jest tylko kilka państw w Unii, gdzie cena była niższa niż w Polsce, ale nieznacznie, np. w Niemczech, gdzie średnia cena na rynku hurtowym wyniosła 52,7 euro za mWh. "Pomimo tego, że cena hurtowa w Polsce jest wyższa niż w Niemczech, polskie gospodarstwa domowe płacą mniej za energię elektryczną niż niemieckie" - podkreślił.

Dodał, że "średnia cena energii w Polsce w 2018 roku wyniosła 57,6 euro za mWh", we Francji było to więcej o 5,5 euro, we Włoszech o 11 euro.

Dąbrowski wskazał, że w całej Europie w 2018 roku obserwowany był wzrost cen energii elektrycznej na giełdach; główny czynnik to koszty uprawnień do emisji CO2 i koszty paliwa. Zwrócił uwagę na intensywne prace w Unii Europejskiej ws. łączenia rynków energii (...), co w efekcie będzie prowadziło do zrównanie cen na rynku europejskim.

Na pytanie jak rząd zamierza zapobiegać wzrostowi cen dla przemysłu energochłonnego, wiceminister odpowiedział, że trzeba zadbać o to żeby rynek hurtowy, funkcjonował w sposób niezakłócony, np. przez zmowy cenowe. Zdaniem Dąbrowskiego służy temu wprowadzenie obowiązku sprzedaży energii przez wszystkich wytwórców na giełdzie energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu