Czytasz dzięki

Wiceminister energii wyróżniony Laurem Innowatora JSW

  • PAP
opublikowano: 24-05-2019, 19:13

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski otrzymał w piątek Laur Innowatora JSW - honorowe wyróżnienie nadawane osobom, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Wiceminister odebrał wyróżnienie z rąk pełnomocnika zarządu JSW ds. strategii i rozwoju Artura Dyczko podczas piątkowej uroczystości podsumowującej tegoroczną edycję International Mining Forum - międzynarodowego forum górniczego, które w kwietniu zgromadziło w stolicy Górnego Śląska ponad 800 ekspertów i praktyków z przemysłu wydobywczego.

Uzasadniając wyróżnienie dla wiceministra, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, wiceprezes spółki JSW Innowacje Jacek Srokowski podkreślił, że swój sukces i dzisiejszą pozycję JSW zawdzięcza skutecznemu procesowi restrukturyzacji górnictwa, w którym kluczową rolę odegrał Grzegorz Tobiszowski.

Wiceminister przypomniał, że przed trzema laty JSW była w dramatycznej sytuacji, zagrożona bankructwem. Dzięki realizacji programu naprawczego oraz poprawie koniunktury na rynku węgla koksowego i koksu, spółka wyszła na prostą, spłaciła stare zadłużenie, pozyskała finansowanie na nowych warunkach, utworzyła fundusz stabilizacyjny na wypadek dekoniunktury i realizuje plan rozwoju, m.in. buduje nową kopalnię, modernizuje zakłady przeróbki węgla i planuje wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, jak obudowa kotwiowa i autonomiczny kompleks ścianowy.

"Dziś, po trudnym okresie restrukturyzacji, górnictwo weszło na inny poziom - należy do liderów innowacyjności i jest sektorem gospodarki napędzającym koniunkturę" – powiedział Tobiszowski, przywołując miliardowe kwoty, jakie co roku górnictwo odprowadza do budżetu państwa i związanych z nim instytucji.

International Mining Forum 2019, które odbyło się 11 i 12 kwietnia br. w Katowicach, zgromadziło ponad 800 uczestników z wielu krajów świata. Łącznie zorganizowano trzy panele podczas sesji plenarnej i ok. 200 prelekcji w trakcie 15 sesji tematycznych, odbywających się w Katowicach, zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz w Krakowie.

Forum - jak przypomnieli w piątek przedstawiciele JSW - służyło przede wszystkim szerokiej dyskusji i wymianie doświadczeń związanych z wprowadzaniem przemysłu 4.0. Głównym tematem większości sesji było bezpieczeństwo i efektywność wydobycia, a także rola węgla koksowego w światowej gospodarce. Część dyskusji poświęcona była także najnowszym inwestycjom w górnictwie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane