Wiceminister finansów został prezesem

Tomasz Brzeziński
opublikowano: 05-01-2007, 00:00

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych ma nowego prezesa. Poprzedni skład zarządu funkcjonował niecałe pół roku.

Po ponad trzech tygodniach przerwy, wczoraj odbyła się druga część nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Porządek obrad przewidywał zmiany w zarządzie (i radzie nadzorczej). Akcjonariuszom: skarbowi państwa, reprezentowanemu przez ministra finansów (87,85 proc. akcji), oraz państwowemu Bankowi Gospodarstwa Krajowego nie udało się wówczas wybrać składu na nową kadencję.

Nowym prezesem KUKE jest Piotr Soroczyński, jeszcze kilka dni temu wiceminister finansów odpowiedzialny m.in. za zarządzanie długiem publicznym i prognozy makroekonomiczne (wcześniej pracował m.in. w Banku Ochrony Środowiska i Banku Handlowym w Warszawie).

Statut KUKE stanowi, że o powołaniu i odwołaniu zarządu decyduje walne zgromadzenie. Oznacza to, że w dużej mierze o tym, kto będzie szefem korporacji, decyduje opcja polityczna, która jest u władzy. Niecałe pół roku temu przekonał się o tym Jarosław Biernacki, kojarzony z lewicą poprzedni prezes KUKE (od 19 marca 2003 r.). 27 lipca 2006 r. został przez walne odwołany. Jego miejsce zajęła wówczas wiceprezes Małgorzata Rutkowska. Po lipcowym zmianach w zarządzie KUKE pozostała Anna Pawlak, członek zarządu i jednocześnie dyrektor biura polis i gwarancji gwarantowanych przez skarb państwa. Od wczoraj nie ma jej już we władzach spółki. Anna Pawlak w zarządzie korporacji długo nie zagrzała miejsca. Powołano ją 22 marca 2006 r. w miejsce Beaty Kocięckiej (stał za tym ponoć prezes Jarosław Biernacki). Anna Pawlak przetrwała jego odwołanie w lipcu. Jednak od przynajmniej kilku tygodni po warszawskiej centrali KUKE krąży informacja, że złożyła rezygnację.

— Nie złożyłam rezygnacji — zaprzecza zainteresowana.

Teoretycznie nie musiała. 11 grudnia upłynęła jej kadencja. Anna Pawlak pozostanie jednak w KUKE — będzie „tylko” dyrektorem biura polis i gwarancji gwarantowanych przez skarb państwa.

Zgodnie ze statutem KUKE, zarząd liczy od dwóch (to wymóg ustawowy) do trzech członków. Nowy zarząd jest 2-osobowy. Wiceprezesem znów jest Małgorzata Rutkowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Brzeziński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu