Wiceminister zdrowia: do 2009 r. prawie pół mld zł na lotnicze pogotowie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-12-2005, 19:11

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas zapowiedział, że do 2009 r. resort przekaże prawie pół miliarda zł na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Pinkas uczestniczył w piątek w uroczystościach związanych z 50-leciem polskiego cywilnego lotnictwa sanitarnego.

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas zapowiedział, że do 2009 r. resort przekaże prawie pół miliarda zł na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Pinkas uczestniczył w piątek w uroczystościach związanych z 50-leciem polskiego cywilnego lotnictwa sanitarnego.

Wiceminister powiedział, że w 2006 r. lotnicze pogotowie otrzyma 70 mln zł, a do 2009 r. w sumie ok. pół miliarda zł.

Jak wyjaśnił, pieniądze mają zostać przeznaczone na zakup 23 nowych śmigłowców. "Istotnie przyspieszymy działania, żeby przetarg na te śmigłowce odbył się w jak najszybszym terminie" - powiedział dziennikarzom wiceminister.

    Jeden z takich nowoczesnych śmigłowców - Agusta 109 Power - zaprezentował w piątek swoje możliwości nad Placem Bankowym w Warszawie.

    Jak wyjaśnił PAP rzecznik Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski, jednym z największych problemów, z którymi zmaga się pogotowie, jest właśnie brak takich nowych maszyn. "My mamy maszyny kupione w latach 60., 70. Średni wiek maszyn, które dzisiaj eksploatujemy, to 25-30 lat" - powiedział PAP.

    Inny kłopot to brak wystarczającej liczby lądowisk na terenie kraju.

    Podczas uroczystości weterani lotnictwa sanitarnego otrzymali odznaczenia ministra zdrowia. Dyrektor pogotowia Janusz Roguski przedstawił wniosek do szefa resortu, by lotnicze pogotowie nazwać imieniem jego założyciela Tadeusza Więckowskiego.

    Podczas jubileuszu wręczono ponadto wyróżnienia dla dziennikarzy opisujących pracę lotniczego pogotowia - jedno z nich otrzymała dziennikarka Polskiej Agencji Prasowej Justyna Wojteczek.

Pierwsze udane próby wykorzystania lotnictwa w celu ratowania życia i zdrowia ludzkiego w Polsce były podejmowane w okresie międzywojennym.

W 1955 roku, decyzją Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej powołano do działania na rzecz służby zdrowia lotnictwo sanitarne.

    Obecnie w całym kraju Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma 16 baz. W każdej bazie zatrudnia lekarzy i ratowników medycznych, którzy są przygotowani do udzielania pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych i nagłych zachorowaniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane