Wicepremier Ukrainy: koszt odbudowy Donbasu to ok. 670 mln EUR

PAP
opublikowano: 08-10-2014, 21:04

Rekonstrukcja wschodnich regionów Ukrainy dotkniętych konfliktem będzie kosztować co najmniej 11 mld hrywien (670 mln euro) - ocenił w środę wicepremier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman, który spotkał się w Brukseli m.in. z unijnym komisarzem Johannesem Hahnem.

"Rekonstrukcja Donbasu to nie tylko jego odnowienie, odbudowa, ale reintegracja" z resztą kraju i "ponowna adaptacja społeczna" - powiedział wicepremier Ukrainy po rozmowie z Hahnem, który jest obecnie komisarzem UE ds. polityki regionalnej, a w nowej Komisji Europejskiej będzie odpowiadał za politykę sąsiedztwa i negocjacje akcesyjne.

Hrojsman podkreślił, że suma 11 mld hrywien wynika tylko ze wstępnej oceny i przypomniał, że kurs ukraińskiej waluty mocno spadł. Dodał, że pomoc dla wschodnich regionów była tematem spotkania w Kijowie z udziałem ambasadorów krajów europejskich, USA i Kanady, jednak nie wyznaczono jeszcze daty konferencji darczyńców.

"Ważne jest, by przeprowadzić dobrą ocenę potrzeb ludności, by każdą najmniejszą kwotę pomocy wykorzystać w sposób bardzo racjonalny" - dodał Hrojsman, który w Brukseli odbył też rozmowy z przewodniczącym Komitetu Regionów Michelem Lebrunem.

Służby prasowe gabinetu ministrów Ukrainy powiadomiły, że Hahn i Hrojsman rozmawiali o planach reform dotyczących decentralizacji władzy na Ukrainie oraz o realizacji planu pokojowego prezydenta Petra Poroszenki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Wicepremier Ukrainy: koszt odbudowy Donbasu to ok. 670 mln EUR