Wicepremier zawarł umowę z Guardianem

MAG
opublikowano: 13-10-2017, 18:00
aktualizacja: 14-10-2017, 11:14

Producent szkła wybuduje w Częstochowie drugą hutę. Wyda 200 mln EUR i zwiększy zatrudnienie z 350 do ponad 500 osób.

Podczas wizyty w USA wicepremier Mateusz Morawiecki zawarł umowę z Robertem Joycem, wiceprezesem Guardian Industries, o budowie drugiej fabryki w Częstochowie na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Zakład będzie wytwarzał szkło typu float dla producentów okien, fasad, mebli oraz branży motoryzacyjnej. Linia powlekania szkła umożliwi produkcję na  poziomie tysiąca ton dziennie. Zakład ruszy w trzecim kwartale 2019 r. Robert Joyce poinformował, że inwestycja, której wartość oceniana jest na 200 mln EUR, "rozpocznie się natychmiast, a po jej ukończeniu pozwoli na zwiększenie zatrudnienia w obu fabrykach Guardian Industries w Polsce z obecnych 350 do ponad 500 osób".

Jeden z zakładów Guardian Glass
Zobacz więcej

Jeden z zakładów Guardian Glass fot. ITAR-TASS / Alexander Ryumin / Forum

Czytaj też>>Amerykański Guardian inwestuje w polskie szkło

Zezwolenie na tę inwestycję Guardian Glass otrzymał w maju, o czym „PB” wtedy poinformował. Jak podała KSSE, inwestor zadeklarował wydatki na poziomie 697,4 mln zł. Amerykański koncern zaczął produkcję szkła w Częstochowie w 2002 r. i dziś zatrudnia tu 351 osób. Wybierając lokalizację nowego zakładu, myślał także o innych krajach. Jeszcze w marcu tego roku informował w komunikacie, że rozważa projekt w Polsce, ale decyzja nie była przesądzona. Guardian Glass ma w Europie huty również na Węgrzech, w Niemczech i Rosji.

W maju Guardian otworzył też centra usług w Katowicach i Michigan, gdzie znajduje się siedziba spółki. Polskie centrum, obsługujące fabryki Guardiana w Europie, ma się zajmować finansami i księgowością, siecią dystrybucyjną, procesami komunikacji oraz pracami projektowymi. Do połowy 2018 r. zatrudni 90 osób. Katowice wygrały dostępem do wykwalifikowanych pracowników i bliskością zakładu w Częstochowie. W końcowym etapie firma rozważała Węgry, a w Polsce – Częstochowę i Katowice. 

Na świecie działa około 450 linii produkcyjnych wytwarzających szkło typu float, z czego połowa w Chinach. Popyt na szkło dla branży automotive i budownictwa znów rośnie po tym, jak wyhamował po kryzysie z 2007 r. Hutę szkła ma w Polsce japońska Grupa NSG, która w 2015 r. otworzyła w okolicy Sandomierza zakład produkcji szyb samochodowych za blisko 500 mln zł. Szkło produkują u nas również m.in. szwajcarski Euroglass w Ujeździe i francuski Saint Gobain w Dąbrowie Górniczej.

Na całym świecie Guardian Industries zatrudnia 17 tys. osób. W tym roku koncern został przejęty przez rodzinny konglomerat Koch Industries.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wicepremier zawarł umowę z Guardianem