Wiceprezes NBP: osłabienie złotego pomaga gospodarce

opublikowano: 23-09-2021, 11:00

Wiceprezes NBP Marta Kightley uważa, że słabszy złoty pomaga gospodarce łagodzić skutki zawirowań na świecie.

- Mamy lekką deprecjację, co pomaga w tym momencie – powiedziała Kightley podczas wideopanelu, w którym uczestniczyli przedstawiciele banków centralnych Polski, Czech, Węgier, Słowacji i Chorwacji. – Nie mówię, że nie powinniśmy robić żadnych reform strukturalnych, czy czegoś takiego, ale postrzegamy to jako korzystne kiedy nadchodzą zewnętrzne szoki – dodała.

Wartość złotego spadła w tym tygodniu do najniższego poziomu od kwietnia. Na notowaniach polskiej waluty ciąży utrzymywanie stopy procentowej w pobliżu zera pomimo inflacji najwyższej od dwóch dekad.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Kightley powiedziała także, że przyjęcie euro stanowiłoby problem dla Polski w związku z ultra luźną polityką Europejskiego Banku Centralnego.

- Nasza inflacja jest zwykle wyższa niż w strefie euro, dlatego w dłuższym terminie potrzebujemy wyższych stóp procentowych – zauważyła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane