Wiceprezes NBP: zaufanie do banku centralnego gwarantuje przede wszystkim niezależność finansowa

  • PAP
opublikowano: 01-02-2019, 19:43

Zaufanie do Narodowego Banku Centralnego gwarantuje przede wszystkim jego niezależność finansowa - powiedziała podczas piątkowej debaty w Senacie o ustawie o zmianie ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim wiceprezes NBP Anna Trzecińska.

"Bank centralny, jego wiarygodność i zaufanie do banku centralnego gwarantuje tylko i wyłącznie pełna jego niezależność i to jest niezależność personalna, instytucjonalna, a przede wszystkim finansowa. Nie bez przyczyny podkreślamy tę niezależność finansową, dlatego że Konstytucja RP i ustawa o Narodowym Banku Polskim, o której mówimy, wyznaczyła nam mandat w postaci utrzymania stabilności cen i nie tylko. A stabilność cen chyba dotyczy nas wszystkich" - powiedziała wiceprezes NBP.

"To jest nie tylko stabilność poziomu cen, ale to jest stabilność systemu finansowego, to są (...) rozliczenia pieniężne. Ile my rachunków prowadzimy budżetowych, ile bilionów przechodzi przez nasze systemy; rozliczamy cały system bankowy i nie tylko system bankowy. My nie porównujmy się do banków komercyjnych, ponieważ my jesteśmy bankiem banków, a do tego zarządzamy ogromnymi rezerwami dewizowymi" - dodała.

Trzecińska powiedziała też, że w NBP poziom płac uwzględnia poziom płac w sektorze bankowym, żeby nie odbiegać pod tym względem w dół, dlatego że specyfika banku centralnego nie jest porównywalna do banku komercyjnego.

"My bierzemy to odniesienie od sektora bankowego, bo nie możemy mniej zarabiać, dlatego że jeśli jest przepływ pracowników z banków komercyjnych to nadal muszą oni się dużo nauczyć do specyfiki banku centralnego" - powiedziała Trzecińska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu