Wiceprezydent Harris szuka w Japonii partnerów do produkcji półprzewodników

Jakub Sławiński, AP
opublikowano: 28-09-2022, 13:13
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych – Kamala Harris podczas wizyty w Japonii powiedziała, że USA szukają nowych inwestycji i partnerstw w zakresie produkcji komputerowych chipów i półprzewodników – informuje agencja Assosiated Press.

Joe Biden, prezydent USA i Kamala Harris, wiceprezydent USA
Joe Biden, prezydent USA i Kamala Harris, wiceprezydent USA
Samuel Corum

Podróż wiceprezydent Harris do Japonii odzwierciedla koncentrację i parcie amerykańskiej administracji na pozyskanie nowych partnerów w produkcji półprzewodników i rozszerzenie łańcuchów dostaw materiałów o krytycznym znaczeniu.

Związane z pandemią COVID-19 blokady spowodowały zakłócenia w dostawach kluczowych dla wielu sektorów gospodarki chipów, dlatego USA chce, by większość produkcji półprzewodników odbywała się na terenie Ameryki.

- Obywatele i mieszkańcy naszych krajów polegają na produktach, nawet nie wiedząc czasami, jak bardzo te produkty są zależne od chipów półprzewodnikowych – powiedział Harris podczas spotkania w rezydencji ambasadora USA.

Coraz bardziej w produkcję półprzewodników inwestują Chiny, dlatego USA próbują zwiększyć krajową produkcję i pracują nad umocnieniem swojej współpracy z partnerami w Korei Południowej, Tajwanie i Japonii.

Harris wyjaśniła, że jej kraj zdaje sobie sprawę, że nie jest w stanie w pełni pokryć popytu na półprzewodniki. - Ważne jest, abyśmy my i nasi sojusznicy współpracowali w sposób, który pozwala nam się rozwijać i funkcjonować na praktycznym i wydajnym poziomie – powiedziała wiceprezydent.

USA stara się zachęcać inwestorów dotacjami i ulgami podatkowymi. Ustawa podpisana przez prezydenta Joe Bidena, znana jako CHIPS and Science Act, obejmuje 52 mld USD dotacji i zachęt dla firm półprzewodnikowych oraz 25 proc. ulgę podatkową, gdy ci zdecydują się zainwestować w obiekty na terenie USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane