Wiceszef Gazpromu o możliwym odszkodowaniu za niedostarczony gaz

PAP
opublikowano: 22-01-2009, 21:11

Gazprom jest gotów zapłacić Bułgarii odszkodowania za niedostarczony podczas sporu z Ukrainą gaz - powiedział w  czwartek wiceprezes rosyjskiego koncernu Aleksandr Miedwiedew w bułgarskiej telewizji publicznej.

W piątek Medwiediew przybywa z kilkugodzinną wizytą do Sofii na rozmowy z premierem Sergejem Staniszewem i ministrem gospodarki i energetyki Petyrem Dymitrowem.

Miedwiediew powiedział, że chodzi o odszkodowanie za niedostarczone ilości gazu, przewidziane w umowie z bułgarską spółką Bułgargaz. Dodał jednak, że "nie ma mowy o odpowiedzialności finansowej za inne straty poniesione przez Bułgarię podczas kryzysu". Powiedział, że wszelkie roszczenia z tym związane należy kierować do Ukrainy, która zablokowała tranzytowe gazociągi.

Jako odszkodowanie Bułgaria otrzyma po preferencyjnych cenach te ilości gazu, o których mowa w porozumieniach, co będzie omawiane z władzami bułgarskimi - wyjaśnił Miedwiediew, nie podając szczegółów.

Według mediów chodzi o obniżkę ceny o 8-9 proc., co równa się kilku milionom dolarów.

Miedwiediew zadeklarował, że Gazprom jest gotów inwestować w Bułgarii, w tym w zbiorniki, mające zabezpieczyć kraj przez sytuacjami kryzysowymi.

Gazprom według Miedwiediewa stracił na wojnie gazowej ponad 2 mld dolarów.

Minister gospodarki i energetyki Bułgarii Petyr Dymitrow poinformował w parlamencie, że dane o bezpośrednich stratach przemysłu wskazują, że wynoszą one 196,9 mln lewów (99,85 mln euro).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane