Wiceszef MF w "DGP": bez redukcji luki w VAT stawki tego podatku się nie zmienią

  • PAP
opublikowano: 20-02-2018, 08:44
aktualizacja: 20-02-2018, 08:46

Dopóki nie ma zupełnej redukcji luki w VAT, stawki tego podatku się nie zmienią - informuje we wtorkowym wywiedzie dla Dziennika Gazety Prawnej wiceszef resortu finansów Leszek Skiba.

Wiceminister finansów wskazuje w wywiadzie, że przed jego resortem stoi wyzwanie ograniczenia luki VAT w sprzedaży detalicznej. Ocenił, że może w tym pomóc JPK, czyli jednolity plik kontrolny.

"Na pewno mamy jeszcze pewne źródła powstawania tej luki do zamknięcia, czyli np. szarą strefę w sprzedaży detalicznej, którą chcemy ograniczyć dzięki kasom fiskalnym online. JPK pozwala nam eliminować proste przestępstwa i one zostaną niemal zlikwidowane. JPK pozwala też wyłapywać karuzele w VAT. Jednak luka w VAT związana ze sprzedażą detaliczną wciąż pozostaje wyzwaniem" - powiedział.

Pytany, czy przy pozostających do uszczelnienia obszarach jest szansa na obniżkę stawek VAT, wiceminister odpowiedział, że nie.

"Nie ma decyzji o obniżce stawek VAT. Zakładamy, że dopóki nie ma prawie pełnej redukcji luki w VAT, stawki się nie zmienią" - wyjaśnił.

Skiba dodał ponadto, że robocza prognoza deficytu sektora finansów publicznych w Polsce w 2017 r. przygotowana przez MF zawiera się w przedziale od 1,7 do 2,1 proc. PKB.

Wiceminister pytany, czy dywidendy ze spółek Skarbu Państwa będą w tym roku wyższe niż zaplanowano w budżecie (2,25 mld zł) - odpowiedział - że jeśli okaże się, że zyski państwowych firm będą bardzo dobre, "to oczywiście dochody z tego tytułu mogą być wyższe". Jednocześnie zaznaczył, że "nie ma w budżecie ssania na kilkaset milionów złotych ekstra z dywidend".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane