Wiceszef MSW Wielkiej Brytanii: Polska jednym z naszych najbardziej zaufanych sojuszników

  • PAP
opublikowano: 03-02-2023, 19:55
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Polska stała się jednym z najbardziej zaufanych sojuszników Wielkiej Brytanii, a jej działania wzmacniają też brytyjskie bezpieczeństwo - ocenił brytyjski wiceminister ds. bezpieczeństwa Tom Tugendhat po wizycie w Polsce.

fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum

W komunikacie wydanym w piątek przez brytyjskie MSW podano, że Tugendhat był w Warszawie, aby pogłębić partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa pomiędzy Wielką Brytanią a Polską i wskazano, że Polska jest strategicznym partnerem wspierającym Ukrainę w pokonaniu Rosji.

Przekazano, że Tugendhat spotkał się z polskim ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim, z którym rozmawiał na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę, przestępczości gospodarczej i bezpieczeństwa, a także z ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobro, z którym omawiał wspólne działania obu krajów w celu zapewnienia, że sprawcy zbrodni wojennych na Ukrainie zostaną postawieni przed sądem, w tym kwestię ustanowienie hybrydowego trybunału ds. zbrodni agresji.

Tugendhat spotkał się również z posłami na Sejm i odwiedził Centrum Pomocy Dokumentowania Zbrodni Wojennych, prowadzone przez ukraińską organizację pozarządową OPORA.

Jak podkreślono w wydanym komunikacie, Wielka Brytania, podobnie jak Polska, z całego serca wspiera rząd Ukrainy w gromadzeniu dowodów rosyjskich zbrodni wojennych i jest zaangażowana w pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności za jej zbrodnie na Ukrainie.

"Granice i bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii są wzmacniane przez naszych polskich przyjaciół. Spotkanie z ministrem spraw wewnętrznych Kamińskim i ministrem sprawiedliwości Ziobro uświadomiło nam głębię naszego partnerstwa. Na wschodniej granicy demokratycznej Europy, a także w cyberprzestrzeni, Polska stała się jednym z naszych najbardziej zaufanych sojuszników. Mamy nawzajem swoje poparcie" - oświadczył Tugendhat. Natomiast mówiąc o wizycie w Centrum Pomocy Dokumentowania Zbrodni Wojennych powiedział, że "rosyjskie zbrodnie wojenne są plamą na duszy Europy, która będzie trwać przez dziesięciolecia".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane