Wiceszef MSZ przeciwko szybkiej zgodzie Polski na tarczę

opublikowano: 16-03-2007, 08:29

Jednym z celów wizyty kanclerz Angeli Merkel jest skłonienie Polski do rezygnacji z szybkiej zgody na zainstalowanie przez Waszyngton amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej - uważa minister stanu w niemieckim ministerstwie spraw zagranicznych Gernot Erler (SPD).

"To byłby bardzo ważny krok" - powiedział Erler w piątek gazecie "Frankfurter Rundschau". Merkel przybędzie w piątek w południe do Polski, gdzie spędzi dwa dni.

Zdaniem Erlera, temat powstania tarczy w Europie Środkowej powinien zostać najpierw omówiony w NATO. Erler uważa, że rozmieszczenie tego systemu przy granicy z Rosją rozkręci nową spiralę zbrojeń na skalę światową.

Jak twierdzi "FR", w niemieckiej koalicji rządowej CDU/CSU - SPD mogą powstać różnice zdań na tym tle. SPD zamierza zająć bardziej zdecydowane stanowisko przeciwko amerykańskim planom umieszczenia tarczy w Europie Środkowej - czytamy.

Niemieckie koła rządowe oceniają pomysł przekształcenia tarczy w projekt natowski jako "nierealistyczny". "FR" tłumaczy, że sojusz północnoatlantycki zainteresowany jest budową systemu antyrakietowego o małym zasięgu, chroniącym własne oddziały, a nie systemu obrony terytorialnej, co jest celem USA.

Jak pisze "FR", Stany Zjednoczone wybrały politykę konfrontacji z NATO. Gazeta przytacza słowa generała Henry'ego Oberinga, że "projekt nie jest uzależniony od stanowiska sojuszu". "USA prowokują NATO" - pisze gazeta.

Waszyngton zaproponował w styczniu Polsce i Czechom rozmieszczenie na ich terytorium elementów tarczy. W Czechach miałaby powstać baza radarowa, a w Polsce wyrzutnie rakiet przechwytujących. Oba kraje wyraziły gotowość do podjęcia rozmów z Ameryką na ten temat.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wiceszef MSZ przeciwko szybkiej zgodzie Polski na tarczę