Wiceszef PFR: współpraca z samorządami nie polega na prostym składaniu ofert

  • PAP
opublikowano: 16-06-2021, 07:00

Patrzymy z zainteresowaniem na propozycje związane z elektromobilnością w komunikacji miejskiej. Będą duże dotacje dla samorządów, ale będzie potrzeba także sporego wkładu własnego, by dopiąć łańcuch finansowania - mówi w wywiadzie dla środowego "DGP" wiceszef Polskiego Funduszu Rozwoju Bartłomiej Pawlak.

Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartłomiej Pawlak odpowiadając na pytanie o to, w co będzie się angażował PFR w kontekście Krajowego Planu Odbudowy oraz jakie propozycje zgłaszają samorządy zaznaczył, że najlepiej wychodzą te projekty, z którymi samorządy przychodzą do PFR same.

Dodał, że jednym z najbardziej kreatywnych jest miasto Limanowa, które zwraca się do PFR z pomysłami, które pomogą ściągnąć inwestora, stworzyć miejsca pracy i zwiększyć komfort życia mieszkańców.

Bartłomiej Pawlak, fot. Marek Wiśniewski
Bartłomiej Pawlak, fot. Marek Wiśniewski

"Nie ma wątpliwości, że nadciągnęła fala zielonej transformacji, w tym transformacji energetycznej. Na wszystkie rozwiązania, które wykorzystujemy we współpracy z samorządami, patrzymy z perspektywy ekologii i zrównoważonego rozwoju. To na przykład inwestycje w infrastrukturę miejską, jak podziemne i wielopoziomowe parkingi. Nie służą wyłącznie temu, żeby samochody trzymać pod dachem, ale także, by szybko, bo z pomocą aplikacji, znaleźć wolne miejsce parkingowe. To rozwiązanie ekologiczne ograniczające zbędny ruch. " - zaznaczył Pawlak.

Dodał, że polskie miasta, "tak jak europejskie, powinny taką infrastrukturę budować". "Jesteśmy zaangażowani w taki projekt we Wrocławiu, w Gdańsku, w Warszawie, a mam nadzieję, że niedługo będziemy go realizować także w kolejnych miastach" - wskazał.

Podkreślił, że ważnym obszarem jest komunikacja publiczna. "Mamy nadzieję, że będziemy uczestniczyć w projekcie w jednej z polskich metropolii. patrzymy z zainteresowaniem na propozycje związane z infrastrukturą do ładowania, z elektromobilnością w komunikacji miejskiej. Będą duże dotacje dla samorządów, ale będzie potrzeba także sporego wkładu własnego, by dopiąć łańcuch finansowania" - powiedział.

"PFR powinien zapewnić skalowalność nowych rozwiązań, czyli przez dotacje, kredyty preferencyjne i finansowanie kapitałowe tworzyć rynek. Wiadomo, że elektromobliność rozwinie się wtedy, gdy będzie wsparcie dla samorządów umożliwiające budowanie infrastruktury ładowania, zakupy autobusów elektrycznych i wodorowych. Możemy wspierać i samorządy w komponencie kapitałowym, i firmy, by rozwijały tę infrastrukturę" - zaznaczył.

Dodał, że PFR ma również oferty związane z zaangażowaniem w projekty służące zwiększaniu infrastruktury OZE na terenach miejskich obiektów samorządowych, w budynkach. "Departament Rozwoju Innowacji w PFR zmienił swoje barwy, stwierdzając, że będzie robił znacznie więcej projektów związanych z zieloną transformacją i w dużym stopniu angażuje się w uczenie samorządowców tworzenia i wdrażania innowacyjnych projektów" - podkreślił.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane