Wiceszef SNB: czynniki przejściowe napędzają inflację

opublikowano: 31-05-2022, 15:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Fritz Zurbruegg, wiceszef Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) powiedział, że rozważy on jak uporczywa jest inflacja kiedy będzie decydował o przyszłej polityce monetarnej, informuje Reuters.

Według Zurbruegga, nie ma oznak, aby wyższa inflacja w Szwajcarii rozlewała się szerzej powodując wzrost żądań płacowych czy oczekiwań dotyczących cen.

- Kluczowym pytaniem jest jak trwała jest inflacja. Poziom niepewności jest wyższy niż w przeszłości, ale to czynniki tymczasowe napędzają inflację – powiedział wiceszef SNB.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W poniedziałek inny wiceszef SNB, Martin Schlegel sygnalizował, że bank centralny utrzyma ekspansyjną politykę monetarną aby zapewnić stabilność cen i wspierać krajową gospodarkę. Wyraził przekonanie, że ceny energii nie będą już rosły tak szybko jak dotychczas i pokonane zostaną także problemy dotyczące łańcuchów dostaw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane