Wiceszefowa MRPiPS: koronawirus nie powinien negatywnie wpływać na rynek pracy

  • PAP
opublikowano: 05-03-2020, 06:14

Koronawirus nie powinien mieć negatywnego wpływu na polski rynek pracy, oceniła w rozmowie z PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Alina Nowak. Państwo jest dobrze przygotowane, mamy wdrożone odpowiednie procedury, podkreśliła.

Według wiceminister Aliny Nowak rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej COVID-19, wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 nie będzie miało znaczącego wpływu na polski rynek pracy. "Nie wydaje mi się, żeby koronawirus miał wpływ na rynek pracy. Jako państwo jesteśmy dobrze przygotowani, mamy wdrożone odpowiednie procedury" - powiedziała wiceszefowa MRPiPS.

"Myślę, że negatywnych konsekwencji dla rynku pracy ta sytuacja nie przyniesie" - dodała.

Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała dla pracowników i pracodawców informacje na temat świadczenia pracy w sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

PIP, powołując się na przepisy Kodeksu pracy podkreśla, że pracownik, którego pracodawca wysyła w delegację (wyjazd służbowy) w rejony zagrożone koronawirusem, może odmówić wykonania takiego polecenia ze względu na bezpośrednie zagrożenie swojego życia lub zdrowia oraz na ryzyko rozprzestrzenienia choroby w kraju, tzn. ze względu na narażenie na niebezpieczeństwo innych osób.

Inspekcja podkreśliła, że pracodawcy i pracownicy przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe służbowym w rejony zagrożone powinni stosować się do komunikatów organów państwowych, w szczególności Państwowej Inspekcji Sanitarnej i MSZ.

Dodatkowe informacje i zalecenia w związku z ryzykiem zarażenia koronawirusem są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego: https://gis.gov.pl/.

W środę rano minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że potwierdzono w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa. Pacjent jest hospitalizowany w Zielonej Górze w Szpitalu Uniwersyteckim - na oddziale zakaźnym.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według danych przekazanych przez GIS od 31 grudnia 2019 r. do 3 marca br. na całym świecie zanotowano 90 663 potwierdzone przypadki COVID-19. 3124 osoby zmarły.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane