Widoczna słabość norweskiej korony

  • Marek Rogalski
opublikowano: 11-09-2017, 17:05

Waluta Norwegii jest dzisiaj najsłabszą w ustawieniach z innymi. Można wymienić trzy powody tego stanu rzeczy – pierwszy to widoczna jeszcze w piątek wieczorem słabość rynku ropy naftowej.

Drugi to nieoczekiwanie słabe dane nt. inflacji CPI za sierpień – odczyt wskazał na spadek o 0,8 proc. m/m, oraz wyhamowanie dynamiki rocznej do 1,3 proc. r/r. Dla danych bazowych wyglądało to jeszcze słabiej (-0,9 proc. m/m i +0,9 proc. r/r). Mamy, zatem wyraźne rozminięcie się z rynkowymi szacunkami, co może oddalać oczekiwania rynku dotyczące normalizacji polityki pieniężnej przez Norges Bank. Trzecia sprawa to wybory parlamentarne w Norwegii, które odbywają się dzisiaj – lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 21:00. Sondaże do tej pory były dość wyrównane – centroprawica pod wodzą obecnej premier Erny Solberg ma szanse na 85 miejsc w parlamencie, podczas kiedy centrolewica Jonasa Gahr Stoere zaledwie jedno miejsce mniej. O ile partia Solberg opowiada się za cięciem podatków w celu przyspieszenia wzrostu gospodarki, o tyle laburzyści chcą ich podniesienia w celu sfinansowania większych wydatków z budżetu na edukację i ochronę zdrowia. Tego typu diametralne różnice powodują, że dzisiaj niepewność wpływa na nastroje na koronie norweskiej.

Dynamika ruchu na parach EUR/NOK i USD/NOK jest dzisiaj wyraźna. Jesteśmy jednak blisko ważnych oporów, co widać na wykresach poniżej. To, czy zostaną one złamane, będzie zależeć od wspomnianych już wyników dzisiejszych wyborów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, Główny analityk walutowy, Dom Maklerski BOŚ S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Widoczna słabość norweskiej korony