Widok na niebo staje się ostatnio modny

Jan Kaliński
opublikowano: 19-06-2007, 00:00

Koniunktura w budownictwie pomoże producentom okien dachowych. Polacy się już do nich przekonali.

Koniunktura w budownictwie pomoże producentom okien dachowych. Polacy się już do nich przekonali.

Swoje fabryki w Polsce mają najwięksi światowi producenci. W Gnieźnie i Namysłowie — duński Velux, w Lubartowie — niemieckie Roto.

— Większość okien produkowanych w Polsce jest na eksport, a część sprzedawana w kraju jest po równo produkcją Fakro i Velux, nieco mniej sprzedaje Roto. O tym, że mogą na tym rynku zaistnieć również mniejsi producenci, świadczy przykład firmy Okpol oraz Dobroplastu, który uruchamia produkcję okien połaciowych z tworzywa — wyjaśnia Robert Klos, wiceprezes związku Polskie Okna i Drzwi.

Obecnie na polskim rynku producentów okien do poddaszy jest pięć firm.

— Nie sądzę, aby w najbliższej przyszłości dołączyli do tego grona nowi producenci — mówi Lidia Mikołajczyk-Gmur, dyrektor generalny Velux Polska.

Wejście dwóch mniejszych firm jest warte odnotowania ze względu na duże bariery finansowe związane z uruchomieniem produkcji. Okno dachowe, w odróżnieniu od zwykłego okna, składa się z około 300 elementów.

— W przypadku okien dachowych producent musi zaprojektować każdy z elementów, stworzyć wiele prototypów i dokonać wielu wnikliwych testów — informuje Janusz Komurkiewicz, dyrektor ds. promocji i reklamy w firmie Fakro.

— Producenci wytwarzający okna połaciowe w Polsce są liderami rynku światowego, stąd dostępne są tutaj wszelkie możliwe rozwiązania konstrukcyjne — mówi Robert Klos.

Ostatnio upowszechniają się okna z profili PCW. Są one nieco tańsze niż drewniane, ale podstawową ich zaletą ma być możliwość zastosowania w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci — mówi Robert Klos.

Coraz częściej wykorzystuje się nowe technologie, np. w automatycznej obsłudze okien.

Z nowości Fakro oferuje okno kolebkowe, wygięte w kształcie łuku. Warto wspomnieć też o oknach Velux o nazwie Everfinish.

— W tej technologii gotowy drewniany rdzeń okna pokrywa się kilkumilimetrową warstwą poliuretanu. Konstrukcja zachowuje wyjątkowe walory drewna, oferując dodatkowo całkowitą odporność na podwyższoną wilgotność w pomieszczeniach takich jak łazienki, pralnie czy kuchnie — tłumaczy Lidia Mikołajczyk-Gmur.

Boom budowlany przekłada się także na zwiększoną sprzedaż okien dachowych, jednak producenci zapewniają, że nadążają z produkcją.

Badania prowadzone przez ASM — Centrum Badań i Analiz Rynku — potwierdzają, że rynek stolarki budowlanej, w tym okien dachowych, rośnie 20 proc. w skali roku i taki trend powinien utrzymać się przez kilka najbliższych lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jan Kaliński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Widok na niebo staje się ostatnio modny