Widzę i reaguję zanim zdarzy się wypadek

Norbert Bączyk, CSO North&East Europe DB Schenker
opublikowano: 12-09-2018, 22:00

Z danych GUS wynika, że w Polsce w 2017 r., w wyniku wypadków przy pracy, poszkodowanych zostało prawie 90 tys. osób.

To tak jakby ucierpieli wszyscy mieszkańcy średniej wielkości miasta. Co więcej przyczyną ponad 70 proc. wypadków były zachowania ludzkie — brawura, lekceważenie zasad, niedostateczna koncentracja. W niecałych 10 proc. zdarzeń zawiodły procedury i instrukcje. Tylko za 8 proc. odpowiadały wady techniczne maszyn i urządzeń.

Ze względu na dynamiczną specyfikę działalności operatora logistycznego, bezpieczeństwo pracowników, dostawców oraz otoczenia ma ogromne znaczenie. W DB Schenker wdrożyliśmy proces „Widzę i reaguję”, który ma na celu zmniejszenie liczby wypadków poprzez podniesienie świadomości pracowników. Celem jest doprowadzenie do zmiany indywidualnych zachowań z ryzykownych, często nieświadomych, na bezpieczne. Proces „Widzę i reaguję” oparty jest na metodzie behavior-based safety (BBS). Polega na prowadzeniu krótkich obserwacji sposobu, w jaki dana osoba wykonuje pracę.

Obserwacje prowadzone są jeden na jeden przez przeszkolonych współpracowników,a nie menedżerów. Zapis z obserwacji ma charakter anonimowy — celem nie jest ocena konkretnej osoby, ale identyfikowanie i analiza ryzykownych zachowań. Obserwowani pracownicy otrzymują informację zwrotną — wskazywane są zarówno zachowania bezpieczne, jak i ryzykowne. Ma to pomóc w dostrzeżeniu, docenieniu i promowaniu działań bezpiecznych i eliminowaniu ryzykownych. Procedury czy sprawnie działające narzędzia na pewno odgrywają istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników. Nikt jednak nie zapobiega wypadkom lepiej niż pracownicy, świadomi swoich zachowań i ich wpływu na bezpieczeństwo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Norbert Bączyk, CSO North&East Europe DB Schenker

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy