Widzew Łódź zdegradowany o jedną klasę rozgrywkową, bez decyzji w sprawie Zagłębia

DI, PAP
16-01-2008, 18:31

Wydział Dyscypliny Polskiego Związku Piłki Nożnej podjął decyzję o degradacji Widzewa Łódź o jedną klasę rozgrywkową za  udział w tzw. aferze korupcyjnej. Ogłoszenie orzeczenia w sprawie Zagłębia Lubin zostało odłożone do 24 stycznia - poinformował szef WD PZPN Michał Tomczak.

Oprócz degradacji, na Widzew nałożono karę sześciu ujemnych punktów oraz finansową w wysokości 35 tys. złotych. Kary obowiązywać będą od sezonu 2008/2009.

Wydział Dyscypliny podczas środowego posiedzenia odrzucił propozycje Widzewa i Zagłębia dotyczące dobrowolnego poddania się karze. "Propozycja Widzewa - osiem ujemnych punktów i 300 tys. złotych kary - była niemożliwa do zaakceptowania. Nie przychyliliśmy się również do wniosku Zagłębia o zastosowanie kary minus 15 punktów. Z klubem z Lubina ustaliliśmy, że potrzebuje jeszcze siedmiu dni na zmodyfikowanie swej propozycji" - powiedział Tomczak.

"Jeśli chodzi o Zagłębie, istnieje realna szansa wspólnego ustalenia kary, stąd decyzja o odroczeniu sprawy. W przypadku Widzewa takiej szansy nie było, dlatego wydaliśmy orzeczenie. Nie było możliwości porozumienia się odnośnie kary" - dodał wiceprzewodniczący WD Robert Zawłocki.

Widzew już zapowiedział złożenie odwołania, wykorzystując wszystkie możliwe środki prawne. Nie zgadzamy się z orzeczeniem Wydziału Dyscypliny. Nałożona kara nie jest adekwatna do przewinień popełnionych w przeszłości i do tych działań, które nowy właściciel podjął w celu zwalczania korupcji" - powiedział prezes Bogusław Sosnowski.

Z kolei prezes Zagłębia Robert Pietryszyn nie chciał komentować środowej decyzji Wydziału, powołując się na klauzulę poufności w negocjacjach. Zapowiedział jednocześnie zwołanie w najbliższym czasie konferencji prasowej.

Widzew Łódź to kolejny klub, który został ukarany za "ustawianie" wyników meczów piłkarskich. Wcześniej kary nałożono na sześć drużyn - Arka Gdynia, Górnik Łęczna i Zagłębie Sosnowiec zdegradowano z pierwszej ligi, KSZO Ostrowie Św. i Górnik Polkowice - z drugiej, a drugoligowemu Podbeskidziu Bielsko-Biała odjęto punkty.

Z zespołów, które obecnie występują w ekstraklasie, kara degradacji, bez względu na wyniki uzyskane na boisku, dotknie Widzew i Zagłębie Sosnowiec.

Widzewowi, w oparciu o dokumenty przekazane przez wrocławską prokuraturę prowadzącą śledztwo w sprawie korupcji w polskim futbolu, postawiono zarzut przekupienia sędziów w 12 meczach sezonu 2004/2005, co pozwoliło temu klubowi zająć miejsce uprawniające do gry w barażach o awans do ekstraklasy (przegranych z Odrą Wodzisław Śl.). Z kolei Zagłębiu zarzucono przekupienie sędziów w dziewięciu spotkaniach sezonu 2003/2004, co zaowocowało awansem do ekstraklasy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Widzew Łódź zdegradowany o jedną klasę rozgrywkową, bez decyzji w sprawie Zagłębia