Więcej domów jednorodzinnych

Dorota Kaczyńska
opublikowano: 16-11-2004, 00:00

Przyrost liczby mieszkań w budynkach jednorodzinnych nie oznacza, że mamy do czynienia z boomem w tym sektorze.

Instytut Rozwoju Miast opracował monitoring mieszkaniowy za 2003 r. Jest to zbiór danych o budownictwie mieszkaniowym, systemach jego finansowania, gospodarce zasobami mieszkaniowymi i problemach społecznych związanych z aspektami mieszkalnictwa w naszym kraju. Badania zostały przeprowadzone w 21 miastach, a informacje o Towarzystwach Budownictwa Społecznego uzyskano nawet z 36 miast.

Najtańsze społeczne

Obecnie w budowie znajduje się około 600 tys. mieszkań. Jak wynika z raportu, najniższe koszty budowy zanotowano w budownictwie społecznym.

— Koszt 1 mkw. powierzchni użytkowej mieszkania w TBS wyniósł 2,1 tys. zł, podczas gdy np. w budownictwie spółdzielczym —2,6 tys. zł — wylicza Andrzej Bratkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Ważnym społecznie aspektem w mieszkalnictwie jest obecnie wzrost nakładów przeznaczonych na dodatki mieszkaniowe — w badanym okresie korzystało z nich 9,5 proc. gospodarstw domowych.

Rośnie jednorodzinne

Według GUS w 2003 r. oddano do użytku 162,6 tys. mieszkań. To aż o 67 proc. więcej niż w 2002 r. Przeliczając to na liczbę mieszkańców, wychodzi, że na 1 tys. osób przypadło tylko 4,1 mieszkania.

Największym zaskoczeniem może być fakt, że mieszkań w budynkach jednorodzinnych było aż 117,9 tys., czyli nastąpił tu wzrost o ponad 124 proc. w stosunku do roku 2002. Czy to oznacza boom w budownictwie indywidualnym? Nic podobnego. Jak zauważono w monitoringu, taki przyrost mieszkań z tego sektora został spowodowany tym, że wiele domów indywidualnych było zamieszkiwanych i użytkowanych od dłuższego czasu bez formalnych zezwoleń. Nowela prawa budowlanego miała wprowadzić sankcje za bezprawne użytkowanie takich obiektów — więc nagły ich przyrost w statystykach spowodowany jest właśnie formalnym zgłoszeniem domów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu