Więcej mieszkań z niższym VAT

DI, PAP
opublikowano: 06-12-2006, 00:00

Definicja budownictwa społecznego powinna objąć mieszkania do 140-150 mkw. oraz domy do 240 mkw. — uważa Piotr Styczeń, wiceminister budownictwa. Ministerstwo Finansów (MF), które przygotowało projekt definicji, przedstawi go do uzgodnień międzyresortowych. Ostatnie propozycje MF zakładały, że definicją objęte byłyby mieszkania o powierzchni do 120 mkw. i domy do 200 mkw.

Gdyby projekt został przyjęty w kształcie proponowanym przez MF, to od 2008 r. mieszkania i domy o tej powierzchni mogłyby być objęte 7-procentową stawką VAT. Jeśli ich powierzchnia byłaby większa, właściciele płaciliby 22 proc. za każdy dodatkowy metr.

Definicja jest konieczna, ponieważ na nowe mieszkania i usługi budowlane Polska może stosować obniżoną 7-procentową stawkę VAT jedynie do końca 2007 r. Definicja pozwoli zachować obniżoną stawkę bez konfliktu z prawem UE.

— W wersji zapowiedzianej przez resort finansów obniżona stawka objęłaby 90 proc. rynku. Dlatego chcemy zwiększyć powierzchnię domów i mieszkań objętych definicją — mówi Piotr Styczeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu