Więcej obciążeń dla firm

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 26-12-2017, 22:00

Nowa dyrektywa dotycząca informowania na piśmie pracowników o warunkach zatrudniania może komplikować życie przedsiębiorcom.

Kilka dni temu Komisja Europejska (KE) przedstawiła propozycje regulacyjne związane z rynkiem pracy w UE. Mają one zmienić zapisy obecnej dyrektywy nakładającej na pracodawcę obowiązek informowania pracowników o podstawowych warunkach zatrudnienia (91/533/EWG). Zgodnie z nią, wiadomość taka powinna być przekazana na piśmie osobie zainteresowanej nie później niż dwa miesiące po podjęciu pracy.

Kraje wspólnoty uregulowały te kwestie w zróżnicowany sposób — dopuszczając potwierdzenie wspomnianych warunków w ciągu dwóch miesięcy od zatrudnienia (np. w Wielkiej Brytanii), w ciągu jednego miesiąca (np. w Szwecji, Niemczech), a także najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika (np. w Polsce, Luksemburgu, Islandii, na Łotwie). Zdaniem Konfederacji Lewiatan, propozycje KE powinny być zmodyfikowane, bo mogą niekorzystnie wpłynąć na przepisy krajowe państw członkowskich i utrudnić życie przedsiębiorcom.

— Możemy dyskutować o nowych rozwiązaniach, które prowadządo aktualizacji dyrektywy w zakresie przekazywania informacji pracownikom. Jednak niektóre propozycje idą znacznie dalej i nie są zgodne z zasadą pomocniczości. To oznacza, że nie ma uzasadnienia dla tak dużych zmian na poziomie unijnym. Wpłynie to niekorzystnie na funkcjonowanie rynku pracy i zwiększenie obciążeń dla przedsiębiorstw — ostrzega Robert Lisicki, radca prawny, a także dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan.

Zastrzeżenia organizacji budzi propozycja wprowadzenia szczególnej definicji pracownika na potrzeby nowej dyrektywy. Przedstawiciele Konfederacji Lewiatan uważają, że za te kwestiepowinno odpowiadać ustawodawstwo krajowe państw członkowskich. — Unijna definicja nie odzwierciedli różnorodności sytuacji, do których odnoszą się definicje krajowe, i ograniczy możliwość dostosowania ich do zmieniających się okoliczności. Należy spodziewać się wielu sporów prawnych, zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym — zaznacza Robert Lisicki.

Organizacja przedsiębiorców ma zastrzeżenia do przepisów regulujących m.in. długość trwania okresu próbnego i możliwość podejmowania dodatkowego zatrudnienia u innego pracodawcy. Jej zdaniem, KE próbuje wprowadzić nowe rozwiązania tylnymi drzwiami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu