Więcej optymizmu na rynku złota

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ
opublikowano: 31-10-2016, 07:32

Miniony tydzień zakończył się wzrostem cen złota. Cena tego kruszcu przekroczyła w górę poziom 1270 USD za uncję, a bieżący tydzień także rozpoczyna wyraźnie powyżej tego poziomu – podczas poniedziałkowego poranka cena kruszcu oscyluje w okolicach 1278-1279 USD za uncję.

Po dynamicznym spadku cen złota na początku października, cena tego surowca delikatnie, aczkolwiek systematycznie, pięła się w górę. Stronie popytowej na tym rynku sprzyja trwający obecnie sezon hinduskich świąt i wesel w Indiach, który wiąże się z sezonowym wzrostem popytu na złoto. W piątek kupującym na rynku złota pomogło także osłabienie się amerykańskiego dolara, którego wartość jest negatywnie skorelowana z notowaniami żółtego kruszcu.

Jednocześnie warto pamiętać, że dolar w średnioterminowej perspektywie pozostaje silny, a to wywiera presję na ceny złota, powstrzymując je przed większymi wzrostami. Silnemu dolarowi sprzyja perspektywa podniesienia stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku, a także rosnąca niepewność dotycząca wyniku amerykańskich wyborów prezydenckich. W takiej sytuacji notowaniom złota ciężko będzie o silniejsze wzrosty w kontekście kilku tygodni – aczkolwiek mają one potencjał wzrostowy w krótkoterminowej perspektywie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu