Więcej pasażerów starych linii

Tadeusz Stasiuk
05-07-2005, 00:00

Air France-KLM i niemiecka Lufthansa, czołowi europejscy przewoźnicy lotniczy, zapewne zwiększyli w czerwcu liczbę rejsów i klientów — uważają analitycy WestLB. Szacunki oparli na zwiększeniu ruchu na trasach międzykontynentalnych. Szczególnie wzrosła liczba lotów pomiędzy Europą a Ameryką Północną i Azją. Mimo ofensywy low costów trasy te pozostają domeną starych przewoźników.

Podobne prognozy opracowało Stowarzyszenie Europejskich Linii Lotniczych (AEA). 30 członków organizacji odnotowało od początku roku ponad 6,5-proc. wzrost popytu. Dane za pierwsze dwa tygodnie czerwca wskazują, że ruch zwiększył się u europejskich operatorów o 8,1 proc., zaś obłożenie samolotów o 76,1 proc. — podaje AEA. Dwaj czołowi tani przewoźnicy Ryanair i EasyJet nie są członkami AEA i skupiają się przede wszystkim na rozwijaniu ekonomicznych połączeń na Starym Kontynencie.

Linie lotniczne nie cieszą się w tym roku popularnością wśród inwestorów. Publikowany przez agencję Bloomberg indeks branżowy traci już 7,7 proc. To głównie efekt 11-proc. spadku wyceny Air France-KLM. Po przeciwnej stronie zestawienia znajduje się EasyJet z 36- i Ryanair z 23-proc. wzrostem kursu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Więcej pasażerów starych linii