Więcej skarg na banki

BT
opublikowano: 22-02-2007, 00:00

Nowe zadanie dla arbitra bankowego — klienci odprawieni z kwitkiem oczekują, że wpłynie na banki, by udzieliły im kredytu.

Nowe zadanie dla arbitra bankowego — klienci odprawieni z kwitkiem oczekują, że wpłynie na banki, by udzieliły im kredytu.

W 2006 r. polskie banku udzieliły ponad 300 tys. kredytów hipotecznych na 42,4 mld zł dla klientów indywidualnych i 2,3 mld zł dla firm. Zwiększa się też średnia kwota kredytu. Na początku 2006 r. wynosiła 137 tys. zł, a na koniec była o 27 tys. zł wyższa.

— Oczekujemy, że w tym roku banki udzielą około 380 tys. kredytów na ponad 54 mld zł — mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, szef ZBP.

Ocenia również, że obecnie brak przesłanek do kolejnych ograniczeń w udzielaniu kredytów hipotecznych. Natomiast wraz z rozwojem oferty rośnie liczba skarg na banki.

— Nowym zjawiskiem jest otrzymywanie w spadku nie tylko mieszkania, ale także wraz z nim kredytu. Spadkobiercy zaczynają domagać się, by także kredyty nie były oferowane osobom starszym. Klienci, którzy przeważnie oceniają swoją zdolność finansową lepiej niż banki, domagają się od arbitra, by przekonał instytucje do udzielenia im wyższego kredytu — mówi Katarzyna Marczyńska, arbiter bankowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu