Więcej ślubów przez tanie kredyty

DI,Bartosz Turek Home Broker
opublikowano: 14-06-2011, 11:47

Polacy coraz częściej zawierają śluby cywilne. Często skłania ich do tego możliwość skorzystania z programu Rodzina na swoim. Pozwala on otrzymać z państwowej kasy nawet 110 tys. zł dopłat do kredytu hipotecznego.

Śluby cywilne są w Polsce coraz popularniejsze. Podczas gdy w 2006 r. na 1 tys. mieszkańców, było ich 1,8, to w 2008 r. i kolejnym roku blisko 2,1. Oznacza to wzrost o blisko 15 proc. W 2010 r.  na 1 tys. mieszkańców zawieranych było bowiem 1,9 ślubów cywilnych. Bez wątpienia jest to wynik działania wielu czynników. Coraz częściej można jednak spotkać się z twierdzeniem, że kolejki w urzędach stanu cywilnego rosną współmiernie do szumu medialnego wokół programu Rodzina na swoim.

Zobacz więcej

Według szacunków Home Broker rządowy program przyspieszył zawarcie nawet 10 tys. małżeństw.

Szybki ślub
Home Broker sprawdził jak długo trzeba czekać na ślub cywilny. W Warszawie terminy są odległe. W urzędzie na Woli najbliższy termin to 10 września. W Pałacu Ślubów na Starym Mieście oczekiwanie wydłuża się o dwa tygodnie. Dla osób, którym zależy na czasie rozwiązaniem może być wzięcie ślubu cywilnego poza największymi miastami. Na przykład w Tłuszczu, oddalonym o niecałe 50 km od stolicy, najbliższy termin cywilnej ceremonii to 23 lipca. W mniejszych miejscowościach o termin może być jeszcze łatwiej.

Dziś państwo dopłaca przez pierwszych 8 lat małżeństwom i osobom samotnie wychowującym dzieci nawet blisko połowę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania na rynku wtórnym lub pierwotnym, a także na budowę domu. Limit ceny metra nieruchomości nie może w Warszawie przekroczyć 9,8 tys. zł, a w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu nawet ponad 7 tysięcy.

W parlamencie procedowany jest projekt zakładający znaczące ograniczenie programu. Co prawda do programu mieliby zostać włączeni single, a zakupy na rynku wtórnym wciąż mogłyby być dofinansowane, ale są to jednak tylko pozornie dobre wiadomości. Propozycja zawierała także wyłączenie z programu osób w wieku ponad 35 lat oraz znacznie dalej idące ograniczenie ceny mkw. kwalifikującego do korzystania z budżetowego wsparcia, niż zakładała propozycja rządowa (o 28,6 proc. w przypadku rynku pierwotnego oraz o 42,9 proc.na rynku wtórnym). W praktyce może to spowodować, że w większości lokalizacji nie sposób będzie znaleźć takiej nieruchomości.  Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmiany wejdą w życie za niecałe 2 miesiące.

Potencjalny kredytobiorcy rozważają w Warszawie zakup mieszkania o powierzchni 50 mkw. i cenie 9,8 tys. zł/mkw. Gdyby na ten cel chcieli w całości zadłużyć się na 30 lat w rodzimej walucie, to rata w tradycyjnym kredycie wyniosłaby blisko 2,9 tys. zł, podczas gdy z rządowym wsparciem byłoby to przez pierwsze 8 lat 1,6 tys. zł. Oznacza to, że przez cały okres otrzymywania wsparcia kredytobiorcy zaoszczędziliby ponad 110 tys. zł.

Sacrum i kredytowe profanum
Nie powinno więc dziwić, że duże zainteresowanie programem wsparcia potwierdzają doradcy Home Broker.

– Zawieranie związku małżeńskiego, jako jeden z kroków na drodze do zakupu nieruchomości – choć z pozoru zdaje się to być niedorzeczne, to w rzeczywistości jest jak najbardziej możliwe – mówi Paweł Urban, doradca Home Broker z Lublina.

Najczęściej decydują się na taki krok osoby, które już podjęły decyzję o wspólnym życiu, a bez dopłaty do kredytu nie będzie ich stać na zakup własnego „M”. Takie pary są wtedy skłonne przyspieszyć zawarcie ślubu cywilnego.

Ilu osób ten mechanizm dotyczy? Michał Wojdyr, doradca Home Broker z Krakowa szacuje, że około 30 proc. młodych ludzi rozważa przyspieszenie ślubu, ale ostatecznie dochodzi do tego znacznie rzadziej.

– W całym gronie osób korzystających z programu, ci którzy przyspieszyli ślub stanowią maksymalnie 10 proc. kredytobiorców – szacuje Piotr Bykowski, doradca Home Broker z Katowic.

Oznaczałoby to, że rządowy program wsparcia w spłacie kredytów przyspieszył już zawarcie blisko 10 tys. małżeństw. Po takim wcześniejszym ślubie cywilnym najczęściej dochodzi do ceremonii kościelnej, ale dopiero po pewnym czasie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI,Bartosz Turek Home Broker

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu