Więcej wódki poleje się na GPW

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 11-04-2008, 00:00

Na warszawskiej giełdzie zadebiutują wkrótce akcje Grupy Belvedere. Z pomocą wódki Sobieski chce ona podbić światowy rynek.

Na warszawskiej giełdzie zadebiutują wkrótce akcje Grupy Belvedere. Z pomocą wódki Sobieski chce ona podbić światowy rynek.

Wicelider polskiego rynku wódki, notowana na francuskiej giełdzie Grupa Belvedere — w Polsce bardziej znana jako Sobieski — szykuje się do wprowadzenia do obrotu na warszawskim parkiecie swoich akcji. I to już od 21 kwietnia.

— Dzięki notowaniu w Warszawie chcemy zainteresować spółką polskich inwestorów, w tym fundusze emerytalne, które w ograniczonym stopniu mogą dziś kupować akcje na giełdach zagranicznych. Chcemy też zwiększyć płynność naszych akcji i ich wartość, która dziś jest nieadekwatnie niska — tłumaczy cel podwójnego notowania akcji firmy w Paryżu i Warszawie Krzysztof Tryliński, prezes i współzałożyciel Grupy Belvedere.

Firma wprowadzi na razie do obrotu istniejące akcje. Nie wyklucza jednak nowej emisji w niedalekiej przyszłości. Zarząd firmy zapowiada, że jej celem jest zdobycie z wódką Sobieski pozycji numer dwa na światowym rynku wódek premium w ciągu kilku najbliższych lat. Dziś, dzięki bardzo wysokiej dynamice sprzedaży, zajmuje siódme miejsce. Choć do światowego lidera (Smirnoff) brakuje jej kilku długości, to już słynna Finlandia czy Stolicznaja są w jej bezpośrednim zasięgu.

— Wódka Sobieski ma ogromny potencjał wzrostu sprzedaży, bo jest obecna dopiero na 15 rynkach — mówi Krzysztof Tryliński.

W tym roku Grupa Belvedere zamierza mocno wejść z Sobieskim m.in. na rynki ukraiński oraz brazylijski (w obu przypadkach — dzięki przejęciom zakładów — rozpoczęcie produkcji na miejscu).

— Wprowadzenie akcji Grupy Belvedere do obrotu na GPW to dobra wiadomość, bo wpłynie na podniesienie prestiżu naszej giełdy w regionie. Nie dziwi mnie, że firma nie zdecydowała się na przeprowadzenie nowej emisji. Wynika to zapewne z ostrożności związanej z trudną sytuacją na rynku giełdowym, ale także z wysokiego zadłużenia spółki. Debiutantom nie sprzyjają niskie obroty na parkiecie, a także duża liczba nowych ofert na rynku pierwotnym, w tym dużej oferty Polsatu Cyfrowego. Jeśli koniunktura się poprawi, Grupa Belvedere pewnie rozważy przeprowadzenie nowej emisji akcji — mówi Rafał Salwa, niezależny analityk giełdowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu