Wiechecki: nadzór nad rybołówstwem przejęło Ministerstwo Gospodarki Morskiej

opublikowano: 08-03-2007, 14:10

Nadzór nad rybołówstwem przejęło Ministerstwo Gospodarki Morskiej - poinformował w czwartek szef resortu Rafał Wiechecki na konferencji prasowej. Dotychczas rybołówstwem zajmował się jeden z  departamentów ministerstwa rolnictwa. Minister podkreślił, że jego działania skoncentrują się na limitach połowowych, przygotowaniu programu operacyjnego na  lata 2007-2013, strategii rozwoju rybołówstwa.

"Kwestia limitów połowowych jest związana z funduszami unijnymi, dniami ochronnymi oraz z odszkodowaniami za dni, w których rybacy nie mogą łowić. To jest cały zestaw działań" - powiedział.

Wiechecki powiedział, że Polska wchodząc do Unii Europejskiej, zaniechała wielu działań m.in. w zakresie rybołówstwa dalekomorskiego. "Nie wskazaliśmy, że mamy w rejestrach statków rybackich pewne luki, chodzi o 6 statków. Firmy upadały, ale statki były i są w rejestrach" - powiedział Wiechecki.

Dodał, że teraz Polska może tylko negocjować z Komisją Europejską zwiększenie praw tonażowych o te właśnie statki. Zdaniem Wiecheckiego dla rybołówstwa dalekomorskiego są teraz bardzo dobre lata. "Nie ma problemu z pieniędzmi, nie ma problemu z łowiskami. Mieliśmy potężną flotę. Wstępując do Unii, wnieśliśmy prawa historyczne do połowów. Mamy więc prawa do łowienia, ale nie mamy tonażu" - wyjaśnił. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Wiechecki: nadzór nad rybołówstwem przejęło Ministerstwo Gospodarki Morskiej