Wiedomosti: Zwycięstwo Kaczyńskiego nie wpłynie na polsko-rosyjskie stosunki gospodarcze

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-10-2005, 09:12

Dziennik "Wiedomosti" nie wyklucza we wtorek, że pod rządami Lecha Kaczyńskiego stosunki polityczne Polski i Rosji jeszcze bardziej się ochłodzą. Zdaniem tej opiniotwórczej gazety, nie odbije się to jednak na polsko-rosyjskich relacjach gospodarczych.

Dziennik "Wiedomosti" nie wyklucza we wtorek, że pod rządami Lecha Kaczyńskiego stosunki polityczne Polski i Rosji jeszcze bardziej się ochłodzą. Zdaniem tej opiniotwórczej gazety, nie odbije się to jednak na polsko-rosyjskich relacjach gospodarczych.

Powołując się na opinię Nikołaja Bucharina z Rosyjskiej Akademii Nauk, "Wiedomosti" piszą, że "Kaczyński chce przeprowadzić w Polsce dwie rewolucje - moralną i polityczną".

"Pierwsza sprowadza się do walki z przestępczością, korupcją i dekomunizacji, zaś polityczna ma doprowadzić do powstania w Polsce +czwartej republiki+, która w odróżnieniu od obecnej, parlamentarnej, będzie prezydencka" - wyjaśnia gazeta, adresowana do kół gospodarczych.

"Polityka zagraniczna Polski przy nowym prezydencie, mimo jego zaciekłej retoryki przedwyborczej, raczej pozostanie bez zmian" - prognozują "Wiedomosti". Według cytowanego przez dziennik Aleksa Szczerbaka, analityka z londyńskiego Królewskiego Instytytu Spraw Międzynarodowych, "zmiana tonu niekoniecznie prowadzi do zmiany kursu".

"Eksperci przewidują, że stosunki polityczne (Polski) z Rosją pozostaną chłodne, albo ochłodzą się jeszcze bardziej. Jednak na współpracę gospodarczą przyjście nowego prezydenta nie będzie miało wpływu" - konstatują "Wiedomosti".

Gazeta przypomina, że wymiana handlowa między Polską i Rosją w 2004 roku wyniosła 9,2 mld dolarów, w tym roku - jak szacuje Bucharin - przekroczy 12 mld USD, a w latach 2006-07 będzie rosła w tempie 20 proc. rocznie.

Jerzy Malczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane