Czytasz dzięki

Wiedza dla wszystkich

MK
opublikowano: 28-03-2012, 00:00

Komentarz

MARCIN GUZOWSKI

zastępca dyrektora ds. produkcji w Asseco Business Solutions

W zakresie business intelligence obserwujemy ciekawetendencje, które podsumowałbym krótkim stwierdzeniem: wiedza dla wszystkich. Bezpowrotnie minęły czasy, kiedy wyłącznie wąska grupa odbiorców z analitykami na czele wykorzystywała systemy BI. Dziś wszystkie osoby decyzyjne w przedsiębiorstwach chcą mieć bezpośredni dostęp do informacji zarządczej dostarczonej w efektywny sposób. W związku z tym coraz większe zastosowanie mają aplikacje mobilne.

Menedżerowie wolą przejrzeć interaktywne raporty na swoim smartfonie lub najlepiej na tablecie, który wydaje się wręcz stworzony do tego typu zastosowań z powodu rozmiaru ekranu i możliwości interakcji za pomocą dotyku. Naturalnie, wraz ze wzrostem liczby użytkowników BI rośnie potrzeba szybszego przetwarzania coraz większej liczby danych integrowanych z różnych systemów dziedzinowych. Z pomocą przychodzą tzw. chmura obliczeniowa (cloud computing) i technologia in-memory, która polega na przeprowadzaniu operacji na danych źródłowych bezpośrednio w szybkiej (i stale taniejącej) pamięci operacyjnej serwera z pominięciem powolnej pamięci dyskowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane