Czytasz dzięki

To musisz wiedzieć dziś rano 19 V 2017

Marcin Dziadkowiak
opublikowano: 19-05-2017, 08:23
aktualizacja: 19-05-2017, 08:26

Najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia.

Ważne

Krach w Brazylii. Groźba odsunięcia od władzy prezydenta Michela Temera wstrząsnęła rynkiem finansowym w Brazylii. Giełda zanurkowała o ponad 8%, a waluta straciła do dolara blisko 8%. Sytuacja musi być poważna, skoro za uspokajanie inwestorów wziął się bank centralny. Więcej…

Dokładnie dwa lata temu, 19 maja 2015 roku, miała miejsce premiera gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon". Gra odniosła ogromny sukces, który odmienił CD Projekt i spojrzenie na polską branżę gier. Z tej okazji zaktualizowaliśmy nasze zeszłoroczne zestawienie liczb, które pokazują skalę sukcesu tego projektu. "Wiedźmin 3" w liczbach - dwa lata po premierze…

Pomimo rosnącej podaży na rynku mieszkań nikt nie kwapi się do obniżek cen – ani deweloperzy, ani właściciele mieszkań na rynku wtórnym. Średnie ceny ofertowe w największych miastach Polski wciąż stoją w miejscu – dla używanych mieszkań w Warszawie stawka wyjściowa to ok. 9000 zł/mkw., a dla deweloperskich 1000 zł mniej. Więcej…

Polska ciągle jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów - oceniła w opublikowanym w czwartek raporcie agencja ratingowa Moody's. W długim terminie, perspektywy dla wzrostu gospodarczego w Polsce zależą od podwyższenia wydajności pracy - uważa agencja. Moody's: Polska atrakcyjna do inwestowania

Ze spółek i o spółkach

Innova zasili giełdę. Sieć klinik położniczych Neomedic i technologiczny Netsprint w przyszłym roku mogą zadebiutować na GPW. Więcej w serwisie Pb.pl…

XTB – spółka wycofuje się z Turcji; odpis aktualizujący w sprawozdaniu grupy sięgnie 5,6 mln zł. Więcej…

Polimex-Mostostal – spółka do 2023 zakłada odzyskanie pozycji wiodącej polskiej firmy budowlanej. Więcej…

AmRest – spółka miała w I kw. 20,6 mln zł zysku netto, poniżej konsensusu. Więcej…

Monnari Trade – wyniki spółki w I kw. 2017 roku. Więcej…

Fasing - – wyniki spółki w I kw. 2017 roku. Więcej…

Lentex – wyniki spółki w I kw. 2017 roku. Więcej…

Wittchen – wyniki spółki w I kw. 2017 roku. Więcej…

Gino Rossi – wyniki spółki w I kw. 2017 roku. Więcej…

iAlbatros Group – spółka otrzymała wezwanie do zapłaty na kwotę 4,8 mn zł. Więcej…

Kopex - wszczęcie przez Urząd Regulacji Energetyki postępowania administracyjnego przeciw spółce. Więcej…

INNOVATIVE COMMERCE  - GPW podjęła uchwałę o wykluczenie z obrotu akcji spółki. Więcej…

ATM Grupa – spółka wypłaci 0,22 zł dywidendy na akcję. Więcej…

Arctic Paper - DM BOŚ obniża rekomendację dla spółki do "trzymaj". Więcej…

WDX – spółka chce wypłacić 0,44 zł dywidendy na akcję. Więcej…

B2B PARTNER – GPW podjęła uchwałę w sprawie wznowienia obrotu akcjami spółki. Więcej… Spółka otrzymała informację o złożeniu do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Więcej…

PHN - zarząd spółki chce rekomendować wypłatę dywidendy w wysokości 0,26 zł na akcję. Więcej…

Robyg - DM mBanku podniósł cenę docelową akcji spółki do 4,35 zł. Więcej…

Harper Hygienics - łotewska firma iCotton wzywa do sprzedaży 3,85 mln akcji spółki po 1 zł za akcję. Więcej…

PCC Rokita – spółka wyemituje obligacje serii EA o wartości nominalnej 25 mln zł. Więcej…

PMPG Polskie Media - zysk netto ogółem spółki wzrósł r/r do 1,41 mln zł w I kw. 2017 r. Więcej…

Na rynkach

Polska: Indeksy z GPW pod kreską. Wzrosty wczorajszych maruderów

USA: Wzrosty na Wall Street

Waluty: Złoty mocno tracił w czwartek

Kalendarium spółek

MONNARI, BUMECH, LENTEX, FASING, UNIMA, MLPGROUP, POZBUD, PWRMEDIA, NTTSYSTEM, MÓJ, SKYLINE, DGA, HERKULES, POLNA, QUANTUM - publikacja raportu za I kwartał 2017 roku.

BUDIMEX - dzień ustalenia prawa do dywidendy 14,99 zł na akcję.

MENNICA - dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,70 zł na akcję.

TALEX - pierwszy dzień notowań bez dywidendy 1,10 zł na akcję.

ENTER - dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,55 zł na akcję.

BOWIM - dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,10 zł na akcję.

QUMAK - NWZA ws. emisji obligacji oraz zmiany i ustalenia tekstu jednolitego statutu.

Kalendarium makroekonomiczne

Polska

14:00 Polska: Produkcja przemysłowa r/r
Okres: kwiecień. Poprzednia wartość: 11,1%. Prognoza: 2,5%.

14:00  Polska: Sprzedaż detaliczna r/r
Okres: kwiecień. Poprzednia wartość: 9,7%. Prognoza: 9,9%.

14:00 Polska: Produkcja budowlano-montażowa r/r
Okres: kwiecień. Poprzednia wartość: 17,2%. Prognoza: 5,5%.

Świat

10:00 Strefa Euro: Saldo bilansu płatniczego (EUR)
Okres: marzec. Poprzednia wartość: 37,9 mld.

W Polsce i na świecie

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wraz z małżonką złożą dziś wizytę w Polsce. Podczas jednodniowego pobytu w Warszawie niemiecki prezydent będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, spotka się też z premier Beatą Szydło. Obie pary prezydenckie wezmą również udział w Warszawskich Targach Książki.

W Warszawie trwa VII Kongres Polska Wielki Projekt. Drugi dzień będzie poświęcony przede wszystkim kwestiom gospodarczym. W obradach weźmie udział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Obrady będą się odbywać w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

Były szef BOR gen. Marian Janicki będzie dziś zeznawał w procesie byłego szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego i czterech innych osób. Wszyscy są oskarżeni w trybie prywatnym o niedopełnienie obowiązków przy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu w 2010 roku. Przesłuchania oficerów BOR trwają od wtorku w specjalnie zabezpieczonej sali sądu, do której dziennikarze nie mają wstępu.

Polscy żołnierze zasilą południową flankę NATO w Rumunii. Dziś wczesnym popołudniem (godz. 12.45) w Wędrzynie odbędzie się uroczyste pożegnanie pierwszej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, który będzie działał na terenie Rumunii. Do tego kraju wysyłamy - w ramach ubiegłorocznych ustaleń warszawskiego szczytu NATO - 220 żołnierzy. Kontyngent tworzą wojskowi z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Polacy wejdą w skład wielonarodowej batalionowej grupy bojowej, która będzie współdziałać z rumuńską 2. Brygadą Piechoty.

Rano we Wrocławiu zostanie przeprowadzone kolejne badanie ciała Magdaleny Ż. Kobieta zmarła w tajemniczych okolicznościach podczas urlopu w szpitalu w Egipcie.

Główny Urząd Statystyczny poda informacje o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w kwietniu. Od tych danych zależy między innymi tempo wzrostu gospodarczego w Polsce.

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się dziś (9.00-18.00) sesja naukowa o Ludwice Marii Gonzadze. Francuska księżniczka z dynastii Gonzaga de Nevers, była żoną dwóch władców Rzeczypospolitej Obojga Narodów: Władysława IV i Jana Kazimierza. Gdy w 1646 roku przybyła do nowego kraju, niewiele zapowiadało, że stanie się jedną z ważniejszych kobiecych postaci w jego dziejach. Sesja naukowa Ludwika Maria Gonzaga (1611 - 1667). Miedzy Paryżem a Warszawą ma na celu upamiętnienie 350. rocznicy śmierci królowej poprzez przedstawienie wyników najnowszych badań na temat jej życia i działalności.

Iran wybiera dzisiaj prezydenta. To jedne z najważniejszych w ostatnich latach wyborów w tym kraju. Mieszkańcy zdecydują, czy Iran nadal będzie szedł drogą reform i otwarcia na świat czy też powróci do nieprzyjaznej wobec Zachodu twardej retoryki. Wyniki są trudne do przewidzenia.

W Bolonii oddany zostanie hołd polskim żołnierzom wyzwalającym miasto. Uroczystość (g. 10) odbędzie się z okazji 72 rocznicy wyzwolenia miasta przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego.

Historia

1649 – Anglia została proklamowana republiką.

1903 – David Dunbar Buick założył Buick Motor Company.

1921 – Kongres Stanów Zjednoczonych odrzucił „The Emergency Quota Act”, który miał ustanowić ograniczenia w przyjmowaniu imigrantów do ktraju

1931 – W ZSRR ogłoszono drugi plan pięcioletni.

1986 – Ronald Regan podpisał ustawę „The Firearm Owners Protection Act”.

2000 - porozumienie UE-Chiny ws. przystąpienia ChRL do WTO.

2004 – Z lotniska w Pyrzowicach w rejs do Londynu wystartował pierwszy samolot węgierskich tanich linii lotniczych Wizz Air.

2015 - premiera "Wiedźmina 3".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dziadkowiak

Polecane