Wiedźmy zamieszały na koniec sesji

Konrad Sobiecki
opublikowano: 21-09-2009, 00:00

Piątkowa sesja rozpoczęła się od spadków. To "zasługa" słabej końcówki czwartkowej sesji za oceanem i przeceny głównych indeksów na Dalekim Wschodzie. Taniały też surowce. Na domiar złego na piątkowe wzrosty większej ochoty nie miały też najważniejsze indeksy Starego Kontynentu.

Do południa krajowi inwestorzy nie palili się do handlu. Obroty na rynku akcji były niskie. Być może obawiano się ostatniej godziny sesji, czyli rozliczenia wygasającej wrześniowej serii kontraktów terminowych. I słusznie.

Tuż po godz. 15 (od tego momentu zaczyna się obliczanie kursu rozliczenia dla kontraktów) na rynku "zagotowało się" To zapewne sprawka tajemniczych "trzech wiedźm". Po serii zleceń koszykowych na akcje blue chipów, przy dużych obrotach nastąpiło tąpnięcie WIG20 i pogłębienie dziennego minimum. Później WIG20 odrobił część strat. Obroty przekroczyły na sesji 1,9 mld zł i skupiły się na ostatniej godzinie handlu.

Można zaryzykować, że popołudniowe ruchy WIG20 nie były szokujące. Większość inwestorów systematycznie od kilku dni rolowała pozycje na serię grudniową. Wahania indeksu, choć stosunkowo nieduże, wyróżniały się jednak negatywnie na tle Europy. Ostatecznie indeks blue chipów zakończył piątkową sesję spadkiem o 0,8 proc., natomiast w skali tygodnia spadek WIG20 był kosmetyczny.

Wśród największych spółek od rana taniały akcje Pekao i BRE Banku. Sektor bankowy ostatnio pozytywnie wyróżniał się na tle rynku, dlatego też nie dziwi jego korekta. Przed przeceną ocalał PKO BP. Po kolejnym spadku cen ropy tracił też PKN Orlen. Zniżkę cen czerwonego kruszcu odczuli posiadacze akcji KGHM. Na drugim biegunie znalazły się: wspomniany PKO BP, Polimex i PBG.

Miniony tydzień GPW zakończyła neutralnie. Nie brakowało okazji do wysokiego zarobku. Faworytami inwestorów okazały się spółki znanego inwestora Romana Karkosika. Przez tydzień ponad 50 proc. zarobili akcjonariusze Skotanu. Nieźle spisywał się również Krezus (+35 proc.) oraz Impexmetal (14 proc.) i Boryszew (+12 proc.).

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również papiery ERG. Producent opakowań z tworzyw sztucznych poinformował w piątek o planach zakupu firmy z branży przetwórstwa chemicznego. Kurs emitenta rósł już trzeci dzień z rzędu. Akcje dały zarobić łącznie 10 proc. Po zwiększeniu udziałów w Optopolu przez Generali OFE (z blisko 5 proc. do 7,5 proc.) kurs giełdowej firmy wystrzelił o ponad 20 proc. Dobrą passę kontynuował Mondi, który w ciągu ostatnich pięciu sesji dał zarobić ponad 15 proc. Powody do zadowolenia mieli akcjonariusze (właściciele PDA) debiutującego Delko. Kurs dystrybutora produktów chemicznych w pierwszym dniu notowań zyskał kilkanaście proc.

Konrad Sobiecki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy