Większe bezpieczeństwo domeny .pl

  • Materiał zewnętrzny
opublikowano: 23-04-2019, 22:00

Co dzisiaj oznacza znak towarowy? Dla większości firm, organizacji, twórców to już nie tylko nazwa, logo, ale również adres WWW.

Nietrudno wyobrazić sobie straty wizerunkowe czy materialne, które mogą dotknąć te podmioty po cyberataku i przejęciu ich domen. Zwłaszcza instytucje finansowe, międzynarodowe korporacje, firmy e-commerce, ośrodki naukowe mogą być narażone na takie działania. Dlatego warto zawczasu pomyśleć o zabezpieczeniu.

Skutkiem niezabezpieczenia domeny może być jej porwanie,
czyli przejęcie nad nią kontroli administracyjnej przez niepowołane osoby.
Zobacz więcej

CYFROWY KIDNAPING:

Skutkiem niezabezpieczenia domeny może być jej porwanie, czyli przejęcie nad nią kontroli administracyjnej przez niepowołane osoby. FOT. ISTOCK

To z myślą o tych użytkownikach Rejestr domen .pl w NASK wprowadził nową usługę — .pl Registry Lock.

Zapewnia ona dodatkową ochronę domen internetowych bezpośrednio z poziomu rejestru przed nieautoryzowanymi bądź przypadkowymi zmianami administracyjnymi domeny, próbą jej usunięcia lub przejęcia, np. w wyniku cyberataku, błędu lub nieuprawnionego działania strony trzeciej. Usługa .pl Registry Lock uniemożliwia dokonanie określonych czynności w odniesieniu do zabezpieczonej domeny bez wyraźnej zgody abonenta. Jak to działa? Abonent zainteresowany objęciem swojej domeny ochroną .pl Registry Lock składa odpowiednią dyspozycję u swojego rejestratora. Ten z kolei zleca rejestrowi aktywowanie usługi na wskazanej przez abonenta nazwie domeny za pośrednictwem wieloetapowej procedury uwierzytelniającej. Uruchomienie usługi jest potwierdzone wiadomością e-mail wysyłaną przez rejestr do abonenta.

Jakie mogą być konsekwencje niezabezpieczenia domeny?

Główne zagrożenie to porwanie domeny (domain hijacking), czyli przejęcie nad nią kontroli administracyjnej umożliwiającejzmianę delegacji domeny, czyli wskazanie innych serwerów nazw obsługujących daną domenę lub jej transfer polegający na zmianie rejestratora obsługującego nazwę domeny. W efekcie osoby nieupoważnione mogą wejść w posiadanie np. dostępu do panelu klienta rejestratora lub adresu e-mail abonenta niezabezpieczonej domeny.

W wyniku takiego działania witryna WWW, konta e-mail oraz inne powiązane usługi mogą zostać przekierowane na inną lokalizację, dając przestępcy możliwość zarządzania znajdującą się tam treścią i narażając abonenta na straty materialne i wizerunkowe. NASK od wielu lat dba o bezpieczeństwo w internecie — zarówno w szerokim rozumieniu, jak i z poziomu użytkowników, a przede wszystkim posiadaczy domen krajowych. Usługa .pl Registry Lock, obok możliwości zabezpieczenia domen poprzez DNSSEC, jest kolejnym rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo w tym obszarze. I to nie koniec działań, bo mając na uwadze wzmacnianie i stałe utrzymywanie stabilności usług, w polskim rejestrze rozwijany jest także projekt anycast w usłudze DNS.

Usługę .pl Registry Lock do swojej oferty wprowadza już część partnerów NASK. Są to rejestratorzy współpracujący z Rejestrem domeny .pl: Agnat, Artnet, AttHost, AZ.pl, The Camels, Consulting Service, dhosting.pl, DUE, Grupa DKS, Home.pl, Hosting serwis, H88, INFOCAL, Jdm.pl, Kylos, Michau Enterprises, MSERWIS, nazwa.pl, Nom-IQ, PERSKIMEDIA, premium.pl.

Więcej informacji o usłudze można znaleźć pod adresem: https://dns.pl/pl_registry_lock

Materiał powstał we współpracy z NASK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu