Większe szanse mają firmy zagraniczne

Monika Niewinowska
11-10-2001, 00:00

Większe szanse mają firmy zagraniczne

Leasing nieruchomości jest dostępny w Polsce od blisko trzech lat. Firmy lea-singowe ustalając dolne limity wielkości inwestycji na poziomie jednego lub więcej milionów złotych, ograniczają jednak dostępność tej formy finansowania jedynie do wąskiego grona największych firm o bardzo dobrej kondycji finansowej, najczęściej są to spółki zagraniczne.

Leasing nieruchomości jest w Polsce stosunkowo nową usługą. Pierwsze oferty w tym zakresie pojawiły się blisko 3 lata temu. Sytuacja na tym rynku wciąż jeszcze jest bardzo niestabilna. Jednak, mimo tak krótkiego okresu obecności w Polsce, popularność lea-singu nieruchomości rośnie. Specjaliści przewidują, że najbliższe lata będą się charakteryzowały jego dynamicznym rozwojem, jednak na wykształcenie dojrzałego, stabilnego rynku, będzie trzeba jeszcze długo poczekać.

Na dużą skalę

Leasing nieruchomości jest usługą finansową, skierowaną jedynie do największych firm. Dolne limity wartości umowy wyznaczane przez firmy leasingowe wynoszą najczęściej 1 mln zł. Są również takie firmy leasingowe, które nie podejmują się finansowania inwestycji na kwoty niższe niż 10 mln zł.

— Staramy się leasingować tylko duże inwestycje. Dolna granica jest dość płynna, nie zdarza się jednak, abyśmy finansowali nieruchomości o wartości nie przekraczającej 10-15 mln zł — mówi Sławomir Reszke, dyrektor działu nieruchomości w BRE Leasing.

Ustalanie tak wysokich dolnych limitów jest spowodowane wielkością kosztów stałych, towarzyszących zawarciu umowy o finansowanie zakupu nieruchomości. Firma leasingowa musi ponieść koszty związane z wyceną obiektu przez specjalistów, oceną potencjału danej nieruchomości, a także dokładną analizą kondycji finansowej klienta. Obiekty, których finansowania podejmują się firmy leasingowe, powinny co prawda w przyszłości same na siebie zarabiać, jednak ważne jest, by w wypadku problemów finansowych, leasingobiorca był w stanie wywiązywać się ze swojego zobowiązania.

— Leasing nieruchomości wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Gdyby klient nie był w stanie regulować należności wynikających z umowy, przejęcie obiektu leasingu stałoby się dla nas olbrzymim obciążeniem. Posiadanie nieruchomości pociąga bowiem za sobą konieczność ponoszenia olbrzymich kosztów związanych z jej utrzymaniem, natomiast korzyści finansowe nie są, szczególnie w okresie dekoniunktury, niczym pewnym — informuje Zbigniew Wiatr, dyrektor ds. marketingu i strategii w Kredyt Lease.

W ciągu ostatnich lat wiedza o możliwościach leasingowania nieruchomości wśród przedsiębiorców rośnie. Skala wzrostu zainteresowania nie przekłada się jednak na zwiększenie liczby zawieranych transakcji. Bardzo duże wymagania, które musi spełnić firma ubiegająca się o leasing nieruchomości, powodują, że do zawarcia transakcji wciąż jeszcze dochodzi niezmiernie rzadko. Najczęściej udaje się skorzystać z tej formy finansowania obecnym w Polsce firmom zagranicznym.

— Firmy zagraniczne mają wiedzę wyniesioną z krajów swojego pochodzenia, gdzie leasing nieruchomości jest dostępny już od kilkudziesięciu lat. Jest im dzięki temu łatwiej ocenić swoje szanse i właściwie przeprowadzić cały proces zmierzający do zawarcia umowy leasingowej — mówi Sławomir Reszke.

Firmy międzynarodowe są też z reguły bardziej stabilne. Kilkudziesięcioletnia historia istnienia jest pewnego rodzaju gwarancją, że przedsiębiorstwo nie zniknie z horyzontu w ciągu kilku kolejnych lat.

— W leasingu nieruchomości najistotniejszy jest klient, a ściślej mówiąc jego kondycja finansowa i perspektywy rozwoju firmy. Okres leasingu wynosi z reguły 10 lat. Biorąc pod uwagę, że cała nasza gospodarka rynkowa ma zaledwie dwunastoletnią historię, trudno się dziwić, że silniejszą pozycję mają tu firmy międzynarodowe — mówi Zbigniew Wiatr.

Korzystniej używane

Nowe nieruchomości mają bardzo niską — 2,5-proc. amortyzację. Przy obowiązującej według nowych przepisów potrójnej degresywnej amortyzacji wartość obiektu przez wiele lat pozostaje bardzo wysoka. Nieco korzystniej przedstawia się sytuacja w leasingu pięcioletnich i starszych nieruchomości. Tutaj amortyzacja może wynosić do 10 proc., co w znaczący sposób wpływa na dynamikę spadku kosztów leasingu.

— Dla firm leasingowych nie ma znaczenia wiek nieruchomości, ale jej atrakcyjność. Z finansowego punktu widzenia korzystniejszy jest leasing budynków używanych. Takie obiekty cieszą się największym zainteresowaniem klientów. W pierwszej połowie tego roku, na kilkanaście transakcji, tylko jedna dotyczyła nowego budynku — tłumaczy Zbigniew Wiatr.

Monika Niewinowska

m.niewinowska@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Większe szanse mają firmy zagraniczne