Większe zyski pod choinkę

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 20-12-2007, 00:00

Aż pięć spółek na kilka dni przed świętami podniosło prognozy tegorocznych zysków. Euforii jednak z tego powodu nie było. Ich kursy zachowywały się stabilnie. Ale to nieźle, bo przez rynek przetoczyła się kolejna fala wyprzedaży.

O największą podwyżkę prognoz zysków pokusiło się Seko. Rybna spółka z Chojnic chce zarobić na czysto 4,4 mln zł, o 27 proc. więcej, niż zakładała pierwotna prognoza. To jednak trochę przypadkowa korekta. Spółce nie udało się bowiem rozpocząć budowy nowego zakładu, a z planowanych trzech akwizycji dokonała jednej. Toteż osiągnie większe przychody finansowe z tytułu odsetek, niż wcześniej zakładała (pieniądze uzyskane z emisji akcji serii C są wydawane wolniej, niż poprzednio szacowała). Na wynik końcowy może mieć też wpływ niższy od planowanego udział eksportu w strukturze sprzedaży. Ale jest też druga strona medalu. Nowe szacunki mówią o spadku przychodów, choć symbolicznym.

Imponującym wzrostem prognozowanych przychodów popisał się Internet Group, dostawca usług internetowych oraz kompleksowych rozwiązań teleinformatycznych. Nowe szacunki są o 25 proc. wyższe od poprzednich. Zysk netto ma być o 7 proc. wyższy. Prognozę zaktualizowano przy założeniu zmiany planowanych wyników Platformy Mediowej, E i M-Marketingu, Platformy Biznesowej i Media On-Line oraz z uwzględnieniem akwizycji spółek ContactPoint i Call Center Poland. Internet Group zakłada także realizację projektu PINO TV we własnym zakresie zamiast zamierzonej akwizycji.

Normę z nadwyżką chce wyrobić Qumak-Sekom, integrator rynku teleinformatycznego. Spółka na podstawie wcześniejszych wyników i po przeanalizowaniu realizowanych kontraktów podwyższyła prognozę zysku netto o 7 proc., a zysku operacyjnego — o ponad 8 proc. Niespodziankę sprawiła też Hydrobudowa Włocławek. Po słabym trzecim kwartale ogłosiła, że w tym roku zarobi kilkanaście procent więcej, niż planowała. Przychody mają być wyższe o kilka procent. Przyśpiesza także Monnari. Odzieżowa spółka podniosła prognozę zysku netto o ponad jedną piątą.

Maciej Zbiejcik

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy