Czytasz dzięki

Większość Amerykanów przegapiła wzrosty

MD
opublikowano: 24-03-2010, 10:24

Amerykanie nie dostrzegają poprawy sytuacji gospodarczej i nie skorzystali ze wzrostów na rynkach finansowych, wynika z  ogólnokrajowego sondażu, który przeprowadził Bloomberg.

Prawie co trzeci Amerykanin uważa, że stan gospodarki raczej pogorszył się niż poprawił w okresie minionego roku, wynika z sondażu przeprowadzonego w dniach 19-22 marca.  Wśród tych, którzy posiadają akcje, obligacje lub jednostki funduszy, tylko trzech na dziesięciu potwierdziło, że wartość ich portfela inwestycyjnego wzrosła przez ostatni rok. Oznacza to, że większość nie skorzystała z jednego z największych wzrostów na rynkach akcji w historii. Od marca ubiegłego roku wartość S&P500 wzrosła o ponad 70 proc.

- Bardzo trudno jest zmienić postrzeganie sytuacji, kiedy przechodzisz przez przysłowiowe ekonomiczne piekło – powiedział Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Economy.com. – Wszystko podkręca jeszcze fakt, że bezrobocie wciąż jest bliskie 10 proc. Naprawdę nie ma znaczenia o co pytasz, odpowiedź będzie zawsze taka sama – dodał.

Zandi zwraca uwagę, że deklarowanie słabych wyników portfela przez uczestników sondażu „wiele mówi”. Nawet wśród inwestorów, których roczny dochód przekracza 100 tys. USD, bardziej śledzących zmiany wartości swojego portfela, większość stwierdziła, że zanotowała stratę w skali roku.

Połowa uczestników sondażu uważa, że najważniejsze obecnie wyzwania stojące przed USA to gospodarka i bezrobocie. 22 proc. uważa, że najważniejsza jest ochrona zdrowia, a 20 proc.,  że deficyt budżetu federalnego. Tylko 5 proc. uważa za najważniejszą dla USA wojnę w Afganistanie.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane