Większość Amerykanów za podatkiem majątkowym dla najbogatszych

opublikowano: 10-01-2020, 12:58

64 proc. Amerykanów popiera pomysł dodatkowego opodatkowania najbogatszych, informuje Reuters powołując się na sondaż przeprowadzony wraz z Ipsos.

W badaniu wzięło udział 4441 osób. Prawie dwie trzecie uznało, że „bardzo bogaci powinni przekazać część swojego całego majątku każdego roku na wsparcie programów publicznych”. Wyniki sondażu są zbliżone bez względu na płeć, rasę i dochód gospodarstwa domowego. Choć pomysł opodatkowania najbogatszych jest popularniejszy wśród zwolenników Demokratów (77 proc.), to popiera go także większość (53 proc.) osób popierających Republikanów.

Podatek, którym miano by obłożyć najbogatszych, płacony byłby od majątku netto, jak akcje, obligacje i nieruchomości, ale także gotówki. Byłby dodatkową daniną oprócz płaconego przez wszystkich podatku dochodowego.

Na zadane w sondażu pytanie, czy „bardzo bogatym powinno się pozwolić zatrzymać posiadane pieniądze, nawet jeśli oznaczałoby to zwiększenie nierówności”, 54 proc. uczestników odpowiedziało negatywnie.

Reuters zwraca uwagę, że wyniki sondażu pokazują zmianę w ocenach Amerykanów w ostatnich dekadach. Agencja przypomina badania Gallupa, które wskazywały, że oceny iż bogaci płacą zbyt małe podatki spadały w latach 90. XX wieku i na początku XXI wieku. Trend odwrócił się od kryzysu lat 2007-2009.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane