Większość Białorusinów uważa się za średnio zamożnych

DI, PAP
opublikowano: 15-11-2014, 10:46

Większość Białorusinów (68 proc.) uważa się za średnio zamożnych – wynika z sondażu państwowego urzędu statystycznego Biełstat. Również większość z nich (63,1 proc.) nie spodziewa się, że w przyszłości ich status materialny ulegnie zmianie.

Sondaż, który został przeprowadzony we wrześniu br., wykazał, że 22,4 proc. ankietowanych uważa swoje położenie materialne za gorsze od średniego, a 4,5 proc. – za złe. Za lepsze lub dobre uważa je 5 proc. respondentów.

„Białorusini generalnie oceniają swoje położenie materialne jako stabilne, wyniki badania Biełstatu i niezależnych sondaży są tu zbieżne.(…) To świadczy o tym, że ludność nie zauważa żadnych negatywnych zjawisk w gospodarce” – powiedziała socjolog Alena Arciomienka, komentując wyniki sondażu w sobotnim wydaniu dziennika "Komsomolsaja Prawda w Biełorussii".

Dodała, że z drugiej strony, ludzie od bardzo dawna nie spodziewają się już znacznej poprawy swego dobrobytu, co jest niedobre, bo poprawa zależy nie tylko od państwa, ale i od każdego człowieka.

W niezależnym sondażu ośrodka NISEPI, którego wyniki opublikowano w październiku, prawie połowa respondentów zadeklarowała, że ciężko im żyć, ale da się jeszcze wytrzymać. 38 proc. uznało, że „nie jest tak źle”, a tylko 15 proc., że „już się nie da znieść tej biedy”.

Jednocześnie prawie 53 proc. badanych oznajmiło, że „starcza im pieniędzy na jedzenie i ubranie, ale kupno towarów trwałego używko stwarza problemy”. 25 proc. zadeklarowało, że starcza im pieniędzy na żywność, ale nie starcza na odzież.

Przy tym na pytanie, czy białoruska opozycja rozumie problemy i troski ludzi, aż 59 proc. odpowiedziało przecząco, a tylko 21 proc. twierdząco. To oznacza, że w ciągu roku nieco pogorszyło się postrzeganie opozycji – w zeszłym roku wskaźniki te wynosiły odpowiednio 56 i 24 proc.

Według sondażu NISEPI jednocześnie rośnie popularność prezydenta Alaksandra Łukaszenki. We wrześniu byłoby gotowych głosować na niego 45,2 proc. respondentów (w czerwcu 39,8 proc.), zaś ufa mu 53,5 proc. (w czerwcu 49,6 proc.).

Średnia pensja w Białorusi spadła we wrześniu kolejny miesiąc z rzędu do 6,3 mln rubli białoruskich, czyli równowartości mniej więcej 600 dolarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane