Większość giełd na Wschodzie kontynuowała zwyżkowy trend

WST
opublikowano: 26-12-2007, 08:00

Giełdy w strefie Azji i Pacyfiku  rosły w środę (w większości przypadków) czwartą sesję z rzędu. Z głównych parkietów tamtego regionu nie pracowały jedynie te w Australii, w Hongkongu i na Nowej Zelandii.

Utrzymanie nie wzrostowego trendu w dużej mierze było zasługą tylko jednej spółki. Chodzi o Toyotę, japońskiego producenta samochodów. Kurs akcji toczącego bój o prymat z General Motors koncernu motoryzacyjnego zyskiwał najmocniej od końca listopada. Firma poinformowała, że w przyszłym roku oczekuje sprzedaży na poziomie 9,85 mln aut. To o 500 tys. pojazdów więcej niż zakładała pierwotna prognoza. Jedynie na domowym rynku sprzedaż ma być stabilna, lub z lekką tendencją spadkową.

W Seulu ogromny popyt odnotowano na papierach STX Shipbuilding. Notowania piątego pod względem wielkości budowniczego statków na świecie podskoczyły gwałtownie na wieść, że jego oddział specjalizujący się pozyskiwaniu źródeł energetycznych nabył udziały w trzech polach naftowych w Europie. Wartość transakcji oszacowano na 140 mln USD, zaś drugą stroną umowy jest Royal Dutch Shell.

Na Tajwanie słaby dzień mieli z kolei posiadacze akcji Mediatek, lidera sektora producentów mikroprocesorów dla telefonów komórkowych. Spółka zapowiedziała, że należy się liczyć z około 25-proc. spadkiem przychodów w czwartym kwartale wobec wyniku z poprzednich trzech miesięcy. To słabsza prognoza niż mówiły wcześniejsze szacunki.

Mocna przecena stała się również udziałem Central Japa Railway, największego narodowego producenta super szybkich pociągów. Deprecjacja była najsilniejsza od września 2001 r. Sektorowy potentat zamierza zbudować kosztem 5,1 bln jenów (45 mld USD) linię kolei magnetycznej i pracuje obecnie nad sposobami sfinansowania tej gigantycznej inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane