Większość ludzi pesymistycznie ocenia światową gospodarkę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-01-2005, 17:39

Badania przeprowadzone w 22 krajach świata wykazały, że większość respondentów pesymistycznie ocenia światową gospodarkę. Wiele osób zauważa poprawę sytuacji materialnej swojej rodziny, ale nie dostrzega poprawy gospodarki swojego kraju - wynika z sondażu przeprowadzonego przez BBC World Service.

Badania przeprowadzone w 22 krajach świata wykazały, że większość respondentów pesymistycznie ocenia światową gospodarkę. Wiele osób zauważa poprawę sytuacji materialnej swojej rodziny, ale nie dostrzega poprawy gospodarki swojego kraju - wynika z sondażu przeprowadzonego przez BBC World Service.

    Według sondażu, obywatele 13 państw uważają, że stan światowej gospodarki pogarsza się, przeciwnego zdania są mieszkańcy 6 krajów  - wynika z przysłanego do PAP w czwartek  raportu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), który przeprowadzał polską część sondażu.

    Zdania na temat stanu gospodarki rodzimych krajów są także podzielone - respondenci z 9 państw uważają, że stan gospodarki się poprawia, a z 10 - że pogarsza. W 14 krajach bezwzględna większość respondentów wyraża pozytywne opinie na temat sytuacji materialnej swoich rodzin.

    Obywatele rozwijających się państw Azji generalnie wykazują największy optymizm w sprawach gospodarczych. Mieszkańcy Europy Zachodniej i rozwiniętych krajów Azji są pesymistami.

    Kraje, których mieszkańcy wykazują najwięcej optymizmu w ocenie sytuacji materialnej swoich rodzin to: Chiny (86 proc.), Indie (77 proc.) i Indonezja (71 proc. ) - (badanie realizowano przed tsunami). Największymi pesymistami są mieszkańcy Korei Południowej (71 proc.), Meksykanie (69 proc.). W Polsce nastroje pesymistyczne panują wśród 48 proc. badanych.

    Mieszkańcy krajów Europy Zachodniej są raczej pesymistami. Dotyczy to zwłaszcza Francji i Włoch. Do największych optymistów należą mieszkańcy Wielkiej Brytanii, która od 1996 roku notowała najszybszy wzrost gospodarczy wśród badanych krajów Europy Zachodniej.

    Polacy i Rosjanie negatywnie oceniają sytuację materialną swoich rodzin (po 29 proc. uważa, że ona poprawia się, a odpowiednio 48 proc. i 42 proc. - że się pogarsza). Połowa Polaków ocenia, że gospodarka kraju pogarsza się, zaś 33 procent jest przeciwnego zdania. Opinie polskich obywateli na temat stanu gospodarki światowej są podzielone: 31 proc. respondentów uważa, że jest on coraz lepszy, a 32 proc. - że coraz gorszy.

    W poszczególnych krajach bogaci wierzą, że będą jeszcze bogatsi, biedni wątpią w poprawę, a młodzi mają największe nadzieje. Wykształcenie ma podobny wpływ na oceny jak poziom dochodów. Wśród osób o niskim poziomie wykształcenia jest więcej pesymistów niż w grupie o wysokim poziomie wykształcenia.

    Pod względem ocen sytuacji gospodarczej zarówno w kraju, jak  na świecie, a także materialnych warunków bytu, Polska zajmuje miejsce na początku drugiej dziesiątki krajów.

    Sondaż, w którym wzięły udział 22953 osoby został przeprowadzony przez międzynarodową firmę badawczą GLobeScan w ramach Międzynarodowego Programu Badań Postaw Politycznych (PIPA) Uniwersytetu Maryland. Badanie przeprowadzono w okresie od 15 listopada 2004 roku do 5 stycznia 2005 roku. W Polsce badanie byłozrealizowane przez CBOS w dniach 25-29 listopada 2004 roku na reprezentatywnej próbie 943 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane