Większość Polaków chce twardych rozmów z USA

PAP
opublikowano: 08-03-2008, 08:22

Ponad połowa Polaków (58 proc.) uważa, że  nasz kraj prowadzi zbyt ugodową politykę wobec Stanów Zjednoczonych - wynika z  sondażu przeprowadzonego przez GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Dla 27 proc. respondentów Polska prowadzi politykę wobec USA "w sam raz", a dla 7 proc. "zbyt ostrą". 8 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

Na pytanie, czy Polska powinna stawiać twarde warunki w sprawie tarczy antyrakietowej, 54 proc. ankietowanych stwierdziło "zdecydowanie" tak, a 30 proc. uznało, że "raczej" tak. 7 proc. ankietowanych uznało, że Polska "raczej" nie powinna stawiać twardych warunków, a 5 proc., że "zdecydowanie" nie powinna stawiać takich warunków. 4 proc. nie udzieliło odpowiedzi na to pytanie.

Według 31 proc. ankietowanych uważa, że Polska powinna uzyskać zniesienie wiz do USA w zamian za zgodę na instalację elementu amerykańskiej tarczy antyrakietowej, 18 proc. liczy na długoterminową pomoc militarną, 12 proc. - na znaczące inwestycje gospodarcze w regionie, w którym powstanie element tarczy, 10 proc. - na system obrony przeciwlotniczej, po 7 proc. - na nową umowę wojskowo-polityczną, która zacieśni nasz sojusz z USA oraz na pomoc w zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego, 4 proc. uważa, iż wystarczy, że USA potwierdzą, iż Polska jest dla nich ważnym sojusznikiem, 3 proc. sądzi, że Polska nic nie powinna uzyskiwać, a 8 proc. nie zdania w tej sprawie. (PAP)

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane